صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : 5 نکته کلیدی برای سرمایه‌گذاری مطمئن در staking ارز دیجیتال

5 نکته کلیدی برای سرمایه‌گذاری مطمئن در staking ارز دیجیتال

staking

با افزایش شبکه‌های اثبات سهام(Proof-of-Stake) در صنعت ارز دیجیتال، دارایی‌های رمزنگاری‌ استیک‌شده به عنوان یک ابزار مالی جذاب برای سرمایه‌گذاران فردی و شرکتی شناخته شده‌اند. داده‌های DefiLlama نشان می‌دهد که ارزش دارایی‌های قفل‌شده در سرویس‌های سهام‌گذاری شناور از سپتامبر ۲۰۲۳ تا ۲۹۲٪ افزایش یافته و به ۲۰ میلیارد دلار رسیده است. این رشد از توجه موسساتی که به دنبال کشف فضای کریپتو هستند، دور نمانده است – ۷۴٪ از شرکت‌ها متعهد به بررسی دارایی‌های دیجیتال هستند و بیش از ۶۳٪ چشم‌انداز مثبتی نسبت به فضای گسترده‌تر ارز دیجیتال دارند.با این حال، عدم انطباق و بررسی دقیق همچنان یک مانع کلیدی برای سرمایه‌گذاران بالقوه است. 

یافته‌های اخیر شرکت‌های ارز دیجیتال مستقر در بریتانیا نشان داد که  تنها یک نفر از هر پنج نفر (۱۷٪) به طور مداوم مشتریان جدید را تأیید می‌کنند و نیمی از آن‌ها اعتراف کردند که بررسی‌ها را به صورت پراکنده انجام می‌دهند. بنابراین، با افزایش پذیرش دارایی‌های دیجیتال و خدمات سهام‌، برای سرمایه‌گذاران بسیار مهم‌ است که انتخاب خود را کامل ارزیابی کنند و برای محافظت کامل از پرتفوی خود رسیک سهامی که انتخاب کردند را بسنجند.

پرسیدن سؤالات مناسب از ارائه‌دهنده سهام برای سرمایه‌گذاران نهادی مستقر در اتحادیه  اروپا یا خارج کشور از هر حوزه قضایی دیگری ضروری است. در این مقاله از دیفایر قرار است به ۵ سوال مهم پاسخ داده شود که در انتخاب سهام به شما کمک می‌کند.

۱. آیا ارائه‌دهنده سهام موردنظر شما دارای صلاحیت قانونی از ایالات متحده یا SEC است؟

یکی از جنبه‌های کلیدی که باید در هنگام انتخاب ارائه‌دهنده سهام در نظر گرفته شود، صلاحیت قانونی است که در آن فعالیت می‌کنند. کاربران باید بپرسند که آیا ارائه‌دهنده سهام صلاحیت قانونی ایالات متحده یا صلاحیت نهادهای نظارتی مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) را دریافت کرده است یا خیر. توجه به این نکته مهم است زیرا سرمایه‌گذاران باید قبل از سرمایه‌گذاری در یک سهام که تحت صلاحیت قانونی ایالات متحده فعالیت می‌کند، از خطرات احتمالی آگاه باشند که ممکن است درآینده قوانین آمریکا برای آن‌ها به‌وجود بیاورد.

در مقابل، اتحادیه اروپا دارای چارچوب نظارتی روشنی برای دارایی‌های رمزنگاری است که از سرمایه‌گذاران محافظت می‌کند و الزاماتی را برای ارائه‌دهندگان خدمات دارایی کریپتو (CASP) تعیین می‌کند. برخی از کشورها همچنین دارای کنترل سرمایه یا ممنوعیت‌هایی بر مشاغل رمزنگاری هستند که می‌تواند بر توانایی سرمایه‌گذاران بین‌المللی برای استفاده از برخی خدمات سهام‌داری تأثیر بگذارد.

قوانین محلی همچنین بر فرآیندهای پذیرش، مقررات ضدپولشویی، خطرات دسترسی و انطباق  تأثیر می‌گذارند و در نهایت حوزه‌های قضایی نیز بر مالکیت قانونی دارایی‌های رمزنگاری شده اثرگذارند و آن چه را که در سناریوهایی مانند ورشکستگی یا توقیف دولت اتفاق می‌افتد، تعیین می‌کنند. همان‌طور که دریافتیم،وقتی قوانین قضایی به‌خوبی وضع شوند بر طیف وسیعی  از عوامل، مانند امنیت دارایی، نقدشوندگی بازار و الزامات مالیاتی برای سرمایه‌گذاران تأثیرگذار خواهد بود.

سرمایه‌گذاران باید از پیامدهای سهامی که درگیر مقررات نامشخص و در حال بررسی هستند آگاه باشند، مانند قانون‌گذاری رمزارزها در آمریکا که هنوز به طور مشخص تعیین نشده است و سرمایه‌گذار باید بسته به هدف خود انتخاب کنند که از چنین کشورهایی به طور کامل اجتناب کنند یا به فعالیت در چارچوب قوانین نامشخص موجود ادامه دهند و تحت قوانین اصلاح نشده  در محل اطمینان حاصل کنند که خشم قانون‌گذاران محلی را بر نمی‌انگیزند. سرمایه‌گذاران همچنین ممکن است ازسایر بازیگران فعال در این حوزه‌ها که دانش بیشتری در مورد صنعت کسب کرده‌اند پیروی کنند تا سود بیشتری ببرند.

۲. آیا ارائه‌دهنده سهام شما دارای صورت‌های مالی حسابرسی شده و حسابرسی‌های شخصی منظم است و یا برای عملکرد خود ضمانتی ارائه می‌دهد؟

شفافیت و انطباق نیز فاکتورهای حیاتی در هنگام انتخاب ارائه‌دهنده سهام هستند. برای اطمینان در عملکرد آن‌ها مهم است که بفهمیم آیا ارائه‌دهنده سهام، حسابرسی مالی را انجام داده است و به طور منظم تحت حسابرسی‌های شخص ثالث قرار می‌گیرد یا از عملکرد آن‌ها ضمانتی ارائه می‌شود یا خیر. ارائه‌دهندگان سهام که در اتحادیه اروپا یا ایالات متحده ثبت شده اند معمولاً از استانداردهای 

حسابداری مانند اصول حسابداری پذیرفته شده عمومی ایالات متحده (GAAP) یا استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) پیروی می‌کنند که به صورت‌های مالی حسابرسی شده نیاز دارند. علاوه بر این، ارائه‌دهندگان سهام ممکن است با ثبت‌نام به عنوان ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های رمزنگاری تحت مقررات بازار دارایی‌های رمزنگاری شده (MiCA) اسناد بیشتری را برای سیستم های ضد پول شویی (AML) و انطباق خود ارائه دهند. این ثبت‌نام تضمین می‌کند که آن‌ها دارای مکانیسم‌ها، سیاست‌ها و رویه‌های کنترل داخلی برای شناسایی، ارزیابی و مدیریت ریسک‌ها، از جمله خطرات پولشویی و تامین مالی تروریسم، و همچنین طرح تداوم کسب‌وکار هستند.

۳.چگونه ارائه‌دهنده سهام به شما اطمینان می‌دهد که دارایی‌ها در سهام‌ نهادهای تحریم شده کمک نکرده است؟

سرمایه‌گذاران باید توجه کنند تا در معرض نهادها یا حوزه های قضایی تحریم شده قرار نگیرند. سرمایه‌گذاران باید کاملا شفاف بدانند که ارائه‌دهندگان سهام ازدارایی‌ها برای مشارکت در پاداش به نهادهای تحریم شده استفاده نمی‌کنند. مهم است توجه داشته باشید که برخی از ارائه‌دهندگان سهام ممکن است دارای صورت‌های مالی حسابرسی شده یا حسابرسی‌های منظم شخص ثالث  نباشند. در این موارد، مهم است که سرمایه‌گذاران با تحقیق وسوال پرسیدن ازارائه‌دهنده سهام درک بهتری از وضعیت مالی وعملکرد آن‌ها کسب کنند.

سرمایه‌گذاران همچنین باید آگاه باشند که قرار گرفتن در معرض نهادهای تحریم شده یا حوزه های قضایی می تواند خطراتی را برای سرمایه‌گذاری آن‌ها به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، اگر ارائه‌دهنده سهام دارایی‌ها را به نهادهای تحریم شده ارسال کند، می‌تواند منجر به توقیف وجوه یا سایر اقدامات مجازاتی شود.قرار گرفتن مستقیم در معرض نهادهای تحریم شده ممکن است 

منجر به تعهدات قانونی برای آن‌ها شود، مانند دفتر کنترل دارایی های خارجی (OFAC) یا شبکه اجرای جرایم مالی (FinCEN) در ایالات متحده، مرجع بانکی اروپا (EBA) دراتحادیه اروپا، یا دفتر اجرای تحریم های مالی (OFSI) در بریتانیا. بنابراین، ضروری است که اطمینان حاصل شود که ارائه دهنده سهام شما دارای استراتژی‌ها و فرآیندهایی باشد که ریسک کمتری داشته باشد.

۴.چگونه ارائه‌دهنده سهام شما از تفکیک دارایی‌ها اطمینان حاصل می‌کند؟

جنبه مهم دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که چگونه تفکیک وجوه اجرا می‌شود. سرمایه‌گذاران نهادی اغلب به متولیانی نیاز دارند تا اطمینان حاصل کنند که وجوه تفکیک شده و مطابق با الزامات نظارتی، مانند  مقررات بازار دارایی های رمزنگاری (MiCA) در اتحادیه اروپا، نگهداری می‌شوند. با این حال، در برخی موارد، هنگام شروع سهام‌داری وجوه باید از متولی خارج شوند و از طریق انجام یک معامله در زنجیره متعهد شوند.

این فرآیند می تواند منجر به ترکیب وجوه در جایی شود که از قراردادهای هوشمند یا پروتکل ها استفاده می‌شود که باید توسط ارائه دهنده یا متولی سهام به دقت کنترل و ارزیابی شود. درک اینکه چگونه ارائه‌دهنده سهام تفکیک وجوه را تضمین می کند،  برای به حداقل رساندن ریسک‌های مرتبط با ترکیب وجوه برای اطمینان از انطباق با استانداردهای نظارتی حیاتی است.

۵. ارائه‌دهنده سهام، شما را در معرض چه طرف‌هایی قرار می‌دهد؟

طرفین درگیر سهام‌گذاری می‌توانند بسته به ارائه‌دهنده متفاوت باشند. دریافت نمای کلی دقیق از ریسک‌های مرتبط مانند قراردادهای هوشمند یا سازمان های خودمختار غیرمتمرکز (DAO)، برای ارزیابی ریسک های مرتبط ضروری است. ارائه‌دهندگان سهام غیرمتمرکز که به صورت DAO سازماندهی شده‌اند یا از قراردادهای  هوشمند استفاده می‌کنند، نیاز به ارزیابی دقیق ریسک از جمله ثبات مالی، امنیت عملیاتی، بررسی کد و حاکمیت، و انطباق نظارتی دارند.از سوی دیگر، ارائه دهندگان استیکینگ متمرکز باید با مقررات فعلی و آتی رمزنگاری و همچنین قوانین مبارزه با پولشویی/ضد تامین مالی تروریسم (AML/CTF) و قوانین اوراق بهادار مطابقت داشته باشند. 

بنابراین، مهم است که تأیید کنید آیا ارائه‌دهنده سهام شما بررسی‌های کاملی در مورد اثبات منبع وجوه و مالکان نهایی (UBO) رابرای مشتریان خود انجام می‌دهد یا خیر.  این امر انطباق با الزامات AML را تضمین می‌کند و به جلوگیری از سرمایه‌گذاری در کارهای غیرقانونی کمک می‌کند. شیوه‌ها، سیاست‌ها و سیستم‌های سخت‌گیرانه AML باید حداقل نیاز برای ارائه‌دهندگان سهام را ارائه دهند و با سایر ارائه‌دهندگان خدمات در سرمایه‌گذاری‌های جایگزین قابل مقایسه باشند.

اخبار مرتبط: با کاهش اتریوم‌های Stake شده در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟

 توجه داشته باشید در حالی که دارایی‌های رمزنگاری شده یک فرصت مالی جذاب را نشان می‌دهند،  سرمایه‌گذاران باید در مورد ارائه‌دهندگان سهام‌دار دقت لازم را انجام دهند و همچنان خواسته‌های درستی از آن‌ها داشته باشند با وجود عوامل بسیار زیاد، پرسیدن سؤالاتی مانند مواردی که در بالا ذکر شد، به سرمایه‌گذاران  بالقوه کمک می‌کند تا به طور کامل درک کنند، دارایی‌های آن‌ها چگونه اداره می‌شود و چه حمایت‌هایی وجود دارد.

Staking نوید یک پایه قوی برای ادامه پذیرش نهادی دارایی های دیجیتال را می دهد. در حالی که سرمایه‌گذاران با چشم‌انداز سود بالا و ایجاد ارزش اضافی فریفته می‌شوند، باید در مورد ریسک های مرتبط با شیوه های سهامداری به خوبی آگاه باشند. این مسئولیت باید به طور فزاینده‌ای بر دوش تامین‌کنندگان سهامی باشد که سرمایه‌گذاران بالقوه از شفاف‌سازی، جهت‌گیری و استراتژی‌های لازم برای بهره‌برداری از این صنعت و رشد آن اطمینان حاصل کنند و پذیرش آن را در سال‌های آتی افزایش دهند.

منبع: cryptoslate.com

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

صرافی کراکن تایید کرد که ۹ میلیارد دلار بیت‌کوین از Mt. Gox دریافت کرده است

صرافی رمرارز کراکن تایید کرد که وجوهی به ارزش ۹ میلیارد دلار…

۲۶ تیر ۱۴۰۳

فروش ۹ میلیارد دلاری بیت‌کوین توسط Mt. Gox: بیت‌کوین نزولی می‌شود؟

 صرافی Mt. Gox طی سه ساعت بیش از ۱۴۰ هزار بیت‌کوین، به…

۲۶ تیر ۱۴۰۳

لری فینک مدیرعامل بلک‌راک، بیت‌کوین را طلای دیجیتال و پناهی در برابر نگرانی‌های اقتصادی می‌داند

لری فینک مدیرعامل بلک‌راک، بزرگترین شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری در جهان، امروز در…

۲۶ تیر ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید