صفحه اصلی > آموزش : دیسنترالند چیست؟ چگونه کار می‌کند؟

دیسنترالند چیست؟ چگونه کار می‌کند؟

دیسنترالند یک محیط دیجیتالی است که واقعیت را در قالب یک فضای سه‌بعدی شبیه‌سازی می‌کند. این پلتفرم دنیای واقعیت مجازی، مبتنی بر اتریوم و متاورس جهان‌باز سه‌بعدی است و به‌ گفته کاربران، ترکیبی از واقعیت‌مجازی، واقعیت‌افزوده و اینترنت است. این قضیه به کاربران اجازه می‌دهد تا بخشی از یک تجربه دیجیتال مشترک باشند که در آن بازی می‌کنند، کالاهای کلکسیونی را مبادله می‌کنند، املاک دیجیتال یا پوشیدنی‌ها را برای آواتارهای خود، خرید و فروش می‌کنند، معاشرت می‌کنند و با یکدیگر تعامل دارند. به گفته صرافی کراکن، دیسنترالند نرم‌افزاری است که به دنبال تبدیل‌شدن به یک شبکه جهانی به واسطه کاربران برای اداره یک دنیای‌مجازی‌ مشترک است.

دیسنترالند بخشی از روند رو به رشد متاورس است که منجر به تکثیر سکه‌های مرتبط با متا شده‌است. کاربران می‌توانند دنیایی کاملاً فراگیر را ایجاد کنند و در آن از طریق سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) بر آن نظارت داشته‌باشند. تفاوت دیسنترالند با دیگر بازی‌های واقعیت‌مجازی این است که به کاربران اجازه می‌دهد تا حدودی بر محیط خود کنترل داشته باشند. از طریق DAO، کاربران می‌توانند مستقیماً در مورد بازی و سیاست‌های سازمان رای دهند.

نکات مهمی درباره دیسنترالند

  • دیسنترالند یک بازی دیجیتالی است که واقعیت را به صورت سه بعدی تقلید کرده و یک پلتفرم دنیای واقعیت‌مجازی مبتنی بر اتریوم وابسته به کاربران است.
  • کاربران دیسنترالند از طریق یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) بر این دنیای دیجیتال نظارت می‌کنند.
  • کاربران می توانند محیط ها، بازارها و برنامه‌های کاربردی خود را با استفاده از سه توکن بومی دیسنترالند ایجاد کنند: LAND ،Estate و MANA.
  • در مارس ۲۰۲۳، دیسنترالند ارزش بازاری ۱.۱ میلیارد دلاری داشت.

دیسنترالند چگونه کار می‌کند؟

کاربران، بازارها و برنامه‌های منحصر‌به‌فرد خود را با استفاده از سه توکن بومی دیسنترالند ایجاد می‌کنند: LAND، Estate، و MANA. توکن‌های ERC-۷۲۱، مانند LAND و Estate، هر توکن را منحصر‌به‌فرد می‌کنند. به‌همین علت، آنها قابل تعویض نیستند و به عنوان توکن‌های‌غیرقابل‌تعویض (NFT) شناخته می‌شوند. این بدان معنی‌است که آنها به عنوان ارز عمل نمی‌کنند، بلکه برای ایجاد آواتارها، پوشیدنی‌ها و قطعات منحصر‌به‌فرد زمین استفاده می‌شوند.

MANA یک توکن قابل تعویض ERC-۲۰ است که به عنوان ارز‌دیجیتال دیسنترالند عمل می‌کند. مانا، می‌تواند به کاربران کمک کند تا بازی‌ها، برنامه‌ها و سایر سرویس‌های غیرمتمرکز را ایجاد کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد از خلاقیت‌های خود کسب درآمد کنند، زیرا کاربران می‌توانند به صورت دیجیتالی آنچه را که می‌خواهند بسازند و فضای مجازی را به دلخواه خود کشف کنند.

کاربران می‌توانند از نقشه دیسنترالند استفاده کنند و در رویدادهای اجتماعی برنامه‌ریزی‌شده، که می‌تواند شامل کنسرت، نمایش فیلم و شب‌های کازینو باشند، شرکت کنند. از گزینه‌های دیگر سرگرم کردن خود و همچنین داشتن درآمد و سود از این بازی، خرید یا فروش هنر و زمین دیجیتال است. قطعات هر زمینی در این بازی دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند. مکان‌های معروف دیسنترالند شامل شهر وگاس، ناحیه X، ناحیه ای با چراغ قرمز، خیابان مد، شهر اژدها؛ و … می‌شود.

چگونه به دیسنترالند بپیوندیم و بازی‌را شروع کنیم؟

کاربران با باز کردن یک حساب وارد دیسنترالند می‌شوند. برای انجام این کار، آنها باید یک کیف پول ارز دیجیتال اتریوم مناسب داشته باشند که به طور ایمن وجوه را نگهداری می‌کند. یکی از کیف‌پول‌های دیجیتال توصیه شده در حال‌حاضر متامسک است که از طریق کاتالوگ افزونه‌های مرورگر قابل دسترسی است. کاربران همچنین باید یک پاسپورت ایجاد کنند و در این مرحله یک آواتار به آنها اختصاص داده می‌شود که می‌توانند نام آن را تغییر دهند. 

نکته بسیار مهم: سیستم دیسنترالند، در اوایل بازی، یک آموزش مبتدی، گزینه هایی برای کاوش و دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه چت کردن با سایر کاربران، ارائه می‌دهد.

تاریخچه دیسنترالند

در سال ۲۰۱۷، آری میلیچ و استبان اوردانو، متخصصان آرژانتینی حوزه بلاک‌چین، دیسنترالند را راه‌اندازی کردند و قراردادهای هوشمند بازی را برای آن ایجاد کردند. در اوایل دیسنترالند این به عنوان یک پروژه آزمایشی شروع به فعالیت کرد. در سال ۲۰۱۷، مالکیت یک قطعه املاک دیجیتالی را به کاربران در بلاک‌چین واگذار میشد. آنها این پلتفرم را به عنوان یک پروژه دو‌بعدی توسعه دادند و به آرامی این بازی را وارد فضای سه‌بعدی کردند. در ابتدا، قطعات زمین‌دیجیتال حدود ۲۰ دلار و توکن‌های مانا به قیمت ۲ سنت فروخته می‌شدند. اولین نقشه‌بازی، شهر جنسیس، شامل ۹۰۶۰۱ قطعه زمین بود.

در سال ۲۰۱۷، دیسنترالند، بیش از ۲۶ میلیون دلار در عرضه‌اولیه سکه خود (ICO) جمع‌آوری کرد. در آوریل ۲۰۲۱، طی افزایش محبوبیت ان‌اف‌تی‌ها، ۶۰۰۰ بسته‌ دیسنترالند به قیمت ۱۰۰۰۰۰ دلار فروخته‌شد. به دلیل مخزن نسبتاً کوچک مانا، این ارز بی‌ثبات شد و پس از رویدادهایی مانند تغییر نام فیس‌بوک به متا، ارزش آن رفته‌رفته بالاتر رفت. بالاترین جهش، اندکی پس از تغییر نام تجاری رخ داد که Tokens.com “بزرگترین اکتساب زمین متاورس در تاریخ” را خریداری کرد و در اواخر نوامبر ۲۰۲۱، این رقم به ۵.۹ میلیون دلار رسید. در مارس ۲۰۲۳، دیسنترالند ارزش بازاری ۱.۱ میلیارد دلاری را به دست آورد.

قرارداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند یک قرارداد خودکار با شرایط توافق بین خریدار و فروشنده به طور مستقیم است که به صورت خطوط کد نوشته‌ شده. توافقات مندرج در قرارداد در سراسر یک شبکه بلاک‌چین غیرمتمرکز توزیع شده و کدها نحوه اجرای این توافقات را کنترل می‌کنند. تراکنش‌های قراردادهای هوشمند قابل‌پیگیری و برگشت‌ناپذیر هستند. قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند تا معاملات و توافقات قابل‌اعتماد بین طرفین، ناشناس و بدون نیاز به واسطه یا سیستم قانونی یا مکانیزم اجرایی خارجی انجام شود. در حالی که فناوری بلاک‌چین اساساً به عنوان پایه‌ای برای بیت‌کوین در نظر گرفته شده‌است، اما بسیار فراتر از زیربنای ارز‌مجازی تکامل یافته‌است.

پول‌دیجیتال یا ارز‌دیجیتال چیست؟

پول‌دیجیتال (یا ارز‌دیجیتال) به هر وسیله‌پرداختی اطلاق می‌شود که به شکل کاملا الکترونیکی وجود داشته‌باشد. پول‌دیجیتال از نظر فیزیکی مانند اسکناس دلار یا سکه قابل لمس نیست. همچنین این نوع سرمایه، با استفاده از سیستم‌های آنلاین محاسبه و منتقل می‌شود. یکی از انواع شناخته‌شده پول‌دیجیتال، ارز‌دیجیتال بیت‌کوین است. پول‌دیجیتال همچنین می‌تواند نشان‌دهنده ارزهای ثابت مانند دلار یا یورو باشد. پول دیجیتال با استفاده از فناوری‌هایی مانند تلفن‌های هوشمند، کارت‌های اعتباری و صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال مبادله می‌شود. در برخی موارد، می‌توان آن را با استفاده از دستگاه خودپرداز به پول نقد فیزیکی تبدیل کرد.

توکن‌های غیرقابل‌تعویض (ان‌اف‌تی) چیست؟

ان‌اف‌تی‌ها دارایی‌های رمزنگاری‌شده در یک بلاک‌چین با کدهای شناسایی منحصر به فرد و ابرداده هستند که آنها را از یکدیگر متمایز می‌کند. برخلاف ارزهای دیجیتال، نمی‌توان آنها را به صورت معادل، معامله یا مبادله کرد. این با توکن‌های قابل‌تعویض مانند ارزهای رمزنگاری‌شده متفاوت است و بنابراین می‌تواند به عنوان رسانه‌ای برای معاملات تجاری شناخته شود.

نتیجه‌گیری

به طور کلی، دیسنترالند یک بازی دیجیتال سه‌بعدی مبتنی بر اتریوم یا متاورس است که به کاربران امکان می‌دهد بخشی از یک تجربه دیجیتال دنیای واقعیت‌مجازی باشند. با دیسنترالند، کاربران می‌توانند بازی کنند، کلکسیونی را مبادله کنند، املاک دیجیتال یا پوشیدنی‌ها را بخرند و بفروشند، معاشرت کنند و با یکدیگر تعامل داشته باشند. این بازی در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد و تا مارس ۲۰۲۳ ارزش بازار تخمینی ۱.۱ میلیارد دلار را به‌دست آورد.

منبع: investopedia.com

 

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

آیا هوش مصنوعی می‌تواند شما را به یک تریدر موفق ارز دیجیتال تبدیل کند؟

در دنیای امروز، ارزهای دیجیتال به عنوان یکی از محبوب‌ترین و بحث‌برانگیزترین…

۲۱ تیر ۱۴۰۳

روز «پیتزا بیت‌کوین» و اولین تراکنش واقعی «بیت‌کوین» مبارک

تصور کنید که دو پیتزا به قیمت میلیون‌ها دلار می‌خرید. دیوانه‌وار به…

۲ خرداد ۱۴۰۳

طلا، بورس یا بیت‌کوین؟ بهترین سرمایه‌گذاری برای سال 1403 کدام است؟

از جمله مهمترین مسائلی که برای بسیاری از ما مطرح است، انتخاب…

۹ فروردین ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید