صفحه اصلی > اخبار : مدیرعامل صرافی کریپتو ترکیه‌(Thodex) برای کلاهبرداری 2 میلیارد دلاری به 11000 سال حبس محکوم شد

مدیرعامل صرافی کریپتو ترکیه‌(Thodex) برای کلاهبرداری 2 میلیارد دلاری به 11000 سال حبس محکوم شد

Thodex کلاهبرداری ارزدیجیتال در ترکیه

بنیان‌گذار Thodex در سال 2021 از کشور گریخت و در مرداد 1401(آگوست 2022) در آلبانی بازداشت و در فروردین 1402(آوریل 2023) به ترکیه بازگردانده شد. مدیر عامل سابق صرافی رمز ارز Thodex فرخ فاتح اوزر(Faruk Fatih Özer) توسط دادگاه ترکیه به اتهام تأسیس، مدیریت و عضویت در یک سازمان مخصوص کلاهبرداری و پول‌شویی به 11196 سال زندان محکوم شد. خبرگزاری دولتی ترکیه گزارش داد که نهمین دادگاه کیفری عالی آناتولی(Anatolian) اوزر(Özer) را به همراه دو خواهر و برادرش به 11196 سال و 10 ماه و 15 روز زندان همراه با 5 میلیون دلار جریمه نقدی محکوم کرد.

صرافی کریپتو ترکیه در سال 2021 یکی از بزرگ‌ترین پلت‌فرم‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال در این کشور به شمار می‌رفت تا اینکه این صرافی بدون اطلاع قبلی خدماتش را متوقف کرد و موسس آن اوزر(Özer) به همراه دارایی‌های کاربران به مبلغ 2 میلیارد دلار از کشور گریخت. در آن زمان اوزر همه ادعاهای مبنی بر کلاهبرداری خروج را رد کرده بود.

بنیان‌گذار متواری سرانجام در مرداد 1401(آگوست 2022) درآلبانی بازداشت شد و در آن‌جا حبس خود را به پایان رساند، سپس در فروردین 1402 (آوریل 2023) به اتهام کلاهبرداری و پولشویی به ترکیه بازگردانده شد. اوزر قبلاً به دلیل عدم ارائه اسناد مالیاتی از ماه ژوئیه در زندان بود، حکم جدید او مبنی بر كلاهبرداري از مشتریان است.

بنیان‌گذار صرافی در دادگاه ادعا کرد که او و خانواده‌اش با بی عدالتی روبرو هستند.وی همچنین مدعی شد Thodex فقط یک شرکت رمزارز بود که ورشکست شد و هیچ قصد جنایتی نداشته است. در بیانیه دادگاه اوزر(Özer) آمده است:

“من به اندازه کافی باهوش هستم که بتوانم تمام مؤسسات جهان را مدیریت کنم این از شرکتی که در سن 22 سالگی تاسیس کردم  مشخص است. اگر قصد داشتم یک سازمان جنایتکارانه تاسیس کنم آنقدرآماتورانه‌ اقدام نمی‌کردم. چیزی که باید مشخص شود این است که: چرا باید مظنونین در پرونده بیش از 2 سال قربانی شوند؟

در پرونده طولانی مدت علیه صرافی رمزنگاری Thodex که 21 نفر متهم بودند پنج نفر از آن‌ها در جلسه دادگاه حضور داشتند. دادگاه 16 متهم را به علت عدم وجود شواهد کافی از کلاهبرداری تبرئه کرد و دستورآزادی چهار متهم را صادر کرد. سایر متهمان این پرونده بر اساس میزان مشارکت در کلاهبرداری شامل مجازات‌ مختلف شدند.

اخبار مرتبط: سومین جلسه دادگاه رسیدگی به صرافی «کریپتولند» برگزار شد

 منبع:cointelegraph.com

فهیمه قائمی

پست های مرتبط

سنای آمریکا 1 درصد مالیات بر بیت‌کوین‌های بالای 500 هزار دلار را تصویب کرد

این اقدام، بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر برای تنظیم و ادغام ارزهای دیجیتال…

۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

صرافی FTX از حراج توکن‌های سولانا خبر داد

صرافی FTX حدود ۱.۹ میلیارد دلار توکن قفل‌شده سولانا (SOL) را به…

۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

بررسی افزایش 25 درصدی BONK

پس از افت قابل توجه قیمت در اوایل آوریل، BONK، یک میم…

۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید