صفحه اصلی > اخبار و اخبار داخلی : تعریف رسمی ارز دیجیتال در کشور و مشخص شدن قوانین مربوط به آن

تعریف رسمی ارز دیجیتال در کشور و مشخص شدن قوانین مربوط به آن

شنبه ۱۱ آذر برای اولین بار توسط رئیس جمهور، ارزهای دیجیتال تحت‌عنوان «رمزپول»در نظام مقرراتی کشور تعریف شد. طبق اعلام این قانون بانک مرکزی مسئولیت تنظیم‌گری و نظارت بر مبادلات این دارایی‌ها را بر عهده دارد.
براساس قانون منتشر شده؛ رمز‌پول، نوعی پول رقومی (دیجیتال) رمزنگاری شده است که در بستر پایگاه داده اشتراکی به‌صورت متمرکز (با محوریت بانک مرکزی) یا غیرمتمرکز ایجاد و به‌صورت غیر‌متمرکز مبادله می‌شود. تنظیم‌گری در حوزه رمزپول‌ها و نظارت بر مبادله آن‌ها در چهارچوب قوانین مربوط وظیفه بانک مرکزی است. همچنین ایجاد و توسعه بازار‌های متشکل ارز و رمز­پول‌­های مجاز در حیطه اختیارات بانک مرکزی است و علاوه‌بر این، تصمیم‌گیری در خصوص جواز یا عدم جواز نگهداری و مبادله انواع رمزپول در چهارچوب قانون برعهده هیأت عالی است.

با توجه به مفاد مشخص شده در پایان نتیجه می‌گیریم که بانک مرکزی مسئول نظارت بر فضای ارزهای دیجیتال است و کسب‌وکارهای این حوزه زیر نظر آن فعالیت می‌کنند.

اخبار مرتبط: اتصال ۵ بانک به رمز ریال و رفع موانع قانونی آن

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

آغاز معاملات ETFهای اسپات بیت کوین و اتریوم در هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ در اقدامی مهم، معاملات ETFهای اسپات بیت‌کوین و اتریوم را از…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

هشدار! مراقب صرافی جایگزین بینگ‌اکس باشید!

اخبار فوری حاکی از آن است که صرافی بینگ‌اکس پس از جلب…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

بیت‌کوین در آستانه‌ی 70 هزار دلار

بیت‌کوین با عبور از میانگین متحرک ساده‌ی ۱۰۰ ساعته و معامله بالای…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید