صفحه اصلی > اخبار و اخبار داخلی : ۵ استخر جدید معاملات تعهدی، به نوبیتکس اضافه شد

۵ استخر جدید معاملات تعهدی، به نوبیتکس اضافه شد

انجام معاملات تعهدی در صرافی نوبیتکس

نوبیتکس پنج ارز دیجیتال جدید را به لیست رمز ارزهای قابل معامله در قالب معاملات تعهدی اضافه کرد. علاوه بر این، امکان مشارکت کاربران و کسب سود در استخرهای دارایی این رمز ارزها نیز وجود دارد. این

پنج ارز دیجیتال جدید عبارتند از؛ ای پی آی3 (API3)، مجیک (Magic)، رندر (RNDR)، دی‌ وای دی‌ ایکس (DYDX) و لیدو دائو (LDO) به استخرهای مشارکت نوبیتکس اضافه شدند. با اضافه شدن این ارزها، امکان انجام معاملات تعهدی با ضریب پنج در آن‌ها فراهم شده است.

آن دسته از کاربرانی که علاقه‌ای ندارند بر روی دارایی‌های رمرارزی خود ترید کنند و یا معاملات ریسک‌پذیری انجام دهند استخرهای نقدینگی نوبیتکس، این امکان را فراهم کرده تا آن‌ها بتوانند با قراردادن دارایی خود در استخرهای نقدینگی، وکالت انجام معاملات تعهدی را به کاربران دیگر بدهند. در این قابلیت، کاربران وکالت‌دهنده با مشارکت در تامین نقدینگی استخر، به کاربران وکالت‌گیرنده اجازه می‌دهند تا طبق شروط وکالت، معاملات خرید و فروش تعهدی را با دارایی رمزارزی آن‌ها انجام دهند. در صورتی که معامله‌گر به سود برسد کسی که وکالت داده است نیز در این سود سهیم می‌شود، ضمن اینکه اصل دارایی وی حفظ خواهد شد.

پیش از این امکان انجام معاملات تعهدی و مشارکت در استخر نقدینگی برای۴۱ رمزارز وجود داشت که با اضافه شدن این ۵ رمزارز جدید تعداد آن‌ها به ۴۶ عدد رسید.

نحوه مشارکت در استخرهای دارایی نوبیتکس 

کاربران برای شرکت در استخرهای نقدینگی می‌توانند با ورود به منوی «نوبیفای» در وب‌سایت یا اپلیکیشن نوبیتکس، وارد بخش «استخر مشارکت» شوند. در صفحه استخر مشارکت اطلاعات تمام استخرها در یک جدول قابل مشاهده است. اطلاعات مربوط به نام استخر (که همان نام رمزارز است)، سود تقریبی، ظرفیت پرشده استخر و گزینه مشارکت در این جدول آورده شده است. کاربران می‌توانند با بررسی اطلاعات این جدول رمزارز مورد نظرشان برای مشارکت در استخر را انتخاب کنند. مشارکت در استخرهای دارایی برای کاربرانی مناسب است که قصد دارند برای مدتی رمزارز خود را در سبد دارایی‌شان حفظ کنند و نفروشند یا به اصطلاح هولد کنند. 

نحوه مشارکت در استخرهای دارایی نوبیتکس

معاملات تعهدی، مدل قانونی معاملات مارجین

به تعداد استخرهای مشارکت، امکان ورود به معاملات تعهدی در نوبیتکس نیز برای کاربران وجود دارد. این مدل شبیه به معاملاتی است که در بازارهای جهانی با عنوان معاملات مارجین شناخته می‌شود، اما تفاوت‌های ویژه‌ای با مارجین دارد. مارجین در بازارهای مالی به‌ویژه کریپتو و فارکس، یک مفهوم آشنا است. در این مدل معاملات، کاربر با قرض گرفتن از بستر معاملاتی، می‌تواند به کمک اهرم تا چند برابر میزان دارایی خود معامله کند و به این ترتیب سود آن‌ها نیز به همین میزان افزایش خواهد یافت.

در معاملات تعهدی که طبق مصوبه شورای فقهی سازمان بورس برای اولین بار در ایران اجرا شد، قرض و سود در ازای قرض وجود ندارد، بلکه کاربر با قرار دادن مبلغ ریالی یا تتری به‌عنوان وجه تضمین، از کاربران دیگر که دارایی خود را در استخر مشارکت قرار داده‌اند، «وکالت» خرید و فروش دارایی رمز ارزی را دریافت می‌کند. این سرویس از مدتی پیش با امکان استفاده از ضریب پنج در اختیار کاربران نوبیتکس قرار گرفته است. وکالت‌دهنده در صورتی که وکالت‌گیرنده سودی از معامله کسب کند، در بخشی از این سود سهیم می‌شود.

نحوه ورود به معاملات تعهدی

برای استفاده از قابلیت معاملات تعهدی در نوبیتکس، کاربر باید دارایی ریالی یا تتری خود را از کیف پول اسپات به کیف پول تعهدی‌اش انتقال دهد. برای این کار کافی است کاربر از پنل کاربری‌‍ خود در نوبیتکس وارد کیف‌های من شده و روی گزینه انتقال کلیک کند تا صفحه زیر باز شود. برای استفاده از قابلیت‌ معاملات تعهدی، باید تمام شرایط و قوانین این معاملات توسط کاربر مطالعه و پذیرفته شود. 

نحوه ورود به معاملات تعهدی

سپس کاربر می‌تواند در صفحه بازار و در سربرگ معاملات تعهدی، اقدام به خرید یا فروش تعهدی ارز دیجیتال (رمزدارایی) مورد نظر خود کند. بازارهای واجد شرایط برای فعال شدن امکان معاملات تعهدی بر اساس میزان معاملات روزانه و ریسک فعال‌سازی از سوی نوبیتکس تعیین می‌شود. در حال حاضر اکثر بازارهای موجود به ریال و تتر واجد شرایط برای فعال‌سازی انجام معاملات تعهدی هستند. بسته به سطح مشارکت و میزان مبادلات هر کوین، به تدریج تمام کوین‌های موجود در بازار ریالی و تتری نوبیتکس برای استفاده در معاملات تعهدی در دسترس خواهند بود.

انجام معاملات تعهدی

برای انجام معامله تعهدی، کاربر بعد از انتخاب کوین مورد نظر و ضریبی که می‌خواهد برای معامله داشته باشد، طبق تحلیل شخصی که انجام داده است روی گزینه خرید یا فروش کلیک کرده و وارد معامله می‌شود. بعد از ثبت سفارش، کاربر باید منتظر پر شدن سفارش باشد. اگر بخشی از سفارش یا تمام آن پر شود، موقعیت تعهدی آغاز خواهد شد. 

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

صرافی کراکن تایید کرد که ۹ میلیارد دلار بیت‌کوین از Mt. Gox دریافت کرده است

صرافی رمرارز کراکن تایید کرد که وجوهی به ارزش ۹ میلیارد دلار…

۲۶ تیر ۱۴۰۳

فروش ۹ میلیارد دلاری بیت‌کوین توسط Mt. Gox: بیت‌کوین نزولی می‌شود؟

 صرافی Mt. Gox طی سه ساعت بیش از ۱۴۰ هزار بیت‌کوین، به…

۲۶ تیر ۱۴۰۳

لری فینک مدیرعامل بلک‌راک، بیت‌کوین را طلای دیجیتال و پناهی در برابر نگرانی‌های اقتصادی می‌داند

لری فینک مدیرعامل بلک‌راک، بزرگترین شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری در جهان، امروز در…

۲۶ تیر ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید