صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : حامیان بیت‌کوین در سوئیس کمپینی برای گنجاندن BTC در ذخایر بانک ملی راه‌اندازی کردند

حامیان بیت‌کوین در سوئیس کمپینی برای گنجاندن BTC در ذخایر بانک ملی راه‌اندازی کردند

عده‌ای از طرفداران بیت‌کوین در سوئیس، کمپینی را برای ترغیب بانک ملی این کشور به افزودن بیت‌کوین (BTC) به ذخایر خود از طریق همه‌پرسی قانون اساسی رهبری می‌کنند. ایو بنائم، رهبر اندیشکده غیرانتفاعی ۲B4CH که هدایت این ابتکار را برعهده دارد، استدلال کرد که ادغام بیت‌کوین در ذخایر بانک ملی برای حفظ «حاکمیت و بی‌طرفی» سوئیس در برابر بی‌ثباتی فزاینده جهانی حیاتی است.

بنائم در مصاحبه‌ای با روزنامه سوئیسی «نوِه تسورشر تسایتونگ» در ۲۰ آوریل، اعلام کرد که آن‌ها در حال نهایی کردن چارچوب سازماندهی و تدوین اسناد لازم برای ارائه به دفتر کل دولت هستند تا همه‌پرسی را آغاز کنند. برای موفقیت این همه‌پرسی، نیاز به جمع‌آوری امضای ۱۰۰ هزار شهروند سوئیسی در مدت ۱۸ ماه است. این مانعی بود که تلاش اولیه‌ی ۲B4CH در اکتبر ۲۰۲۱ را ناکام گذاشت.

در آن زمان، «ابتکار بیت‌کوین» در ابتدا به دنبال گنجاندن بیت‌کوین به عنوان یک ارز ذخیره در ماده ۹۹-۳ قانون اساسی فدرال سوئیس بود. با توجه به اینکه جمعیت سوئیس ۸.۷۷ میلیون نفر است، بدین معناست که حدود ۱.۱۵ درصد از مردم باید از این درخواست حمایت کنند.

لوتسیوس مایسر، مدیر پلتفرم تجارت محور بر بیت‌کوین یعنی «بیت‌کوین سوییس» که با بنائم همکاری می‌کند، بیان کرد که:

افزودن بیت‌کوین، استقلال مالی سوئیس را از بانک مرکزی اروپا تأیید می‌کند و موضع بی‌طرفانه‌ی آن را تقویت می‌بخشد.

مایسر در جلسه ۲۶ آوریل با بانک ملی سوئیس، فرصت دارد تا در مدت سه دقیقه مزایای افزودن بیت‌کوین به دارایی‌های بانک مرکزی را مطرح کند. پیشنهاد قبلی او در مارس ۲۰۲۲ مبنی بر خرید ماهانه ۱.۱ میلیارد دلار بیت‌کوین به جای اوراق قرضه دولتی آلمان، توسط توماس جوردن، رئیس بانک ملی سوئیس رد شد. جوردن در آوریل ۲۰۲۲ اعلام کرد که بیت‌کوین معیارهای لازم برای تبدیل شدن به یک ارز ذخیره را ندارد. مایسر بر این باور است که اگر بانک مرکزی در سال ۲۰۲۲ پیشنهاد او را می‌پذیرفت، اکنون از ۳۲.۹ میلیارد دلار اضافی سود می‌برد. او همچنین هشدار داد که تأخیر در اقدام، ممکن است منجر به افزایش هزینه‌های خرید شود، زیرا سایر بانک‌های مرکزی ممکن است خرید بیت‌کوین را آغاز کنند.

لئون کورتی، رئیس بخش تحقیقات در Digital Asset Solutions، همچنان امیدوار است که تاییدیه‌های اخیر صندوق‌های قابل معامله در بورس مبتنی بر بیت‌کوین (ETF) در ایالات متحده و هنگ‌کنگ بتواند بر موضع بانک ملی سوئیس در مورد سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین تأثیر بگذارد. این ابتکار همچنین از حمایت چهره‌های بین‌المللی مانند جوانا کوتار، سیاستمدار آلمانی و فعال بیت‌کوین که به طور قابل توجهی منتقد ارز دیجیتال مورد حمایت اتحادیه اروپا است، برخوردار شده است.

در همین حال، تلاش برای ادغام بیت‌کوین در ذخایر ملی سوئیس، نقش پررونق این کشور به عنوان قطب مرکزی نوآوری بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال را تکمیل می‌کند، که با توسعه قابل توجه دره کریپتو (Crypto Valley) به عنوان یک مرکز پیشرو در وب ۳ و بلاک‌چین در سوئیس، برجسته شده است.

در سال ۲۰۲۳، ارزش ۵۰ شرکت برتر در دره کریپتو دو برابر شد و به ۳۸۲.۹۳ میلیارد دلار رسید. از جمله بازیگران برجسته این دره می‌توان به بنیاد کاردانو، بنیاد اتریوم، نکسو و متاکو، راه‌حل نگهداری دارایی دیجیتال متعلق به ریپل اشاره کرد. همچنین، شهر لوگانو در جنوب سوئیس در ماه دسامبر اعلام کرد که قصد دارد بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال را برای پرداخت مالیات بپذیرد که این اقدام، موضع پیشروانه این کشور در قبال ارزهای دیجیتال را تقویت می‌کند.

مهرسا توتونی

پست های مرتبط

پیش بینی استاندارد چارترد: بیت‌کوین امسال به ۱۵۰ هزار دلار خواهد رسید

با صعود بیت‌کوین (BTC) از قله قبلی اش در مرز ۶۹ هزار…

۳ خرداد ۱۴۰۳

در پی احتمال تایید ETH اتریوم، قیمت میم‌‌کوین‌‌های این شبکه سر به فلک کشیدند!

قیمت میم‌کوین‌های اتریوم طی ۲۴ ساعت گذشته جهش قابل توجهی را تجربه…

۳ خرداد ۱۴۰۳

تتر ۱ میلیارد دلار دیگر USDT چاپ کرد: تاثیرات آن چه خواهد بود؟

تتر، بزرگترین ناشر استیبل‌کوین جهان، با چاپ یک میلیارد دلار دیگر توکن…

۳ خرداد ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید