صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : شش روند مهم وب۳، بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۴

شش روند مهم وب۳، بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۴

2024 trends in the digital currency market

در سال ۲۰۲۴ فناوری Web3 به احتمال زیاد به جریان اصلی راه پیدا خواهد کرد. این فناوری در حوزه‌های مختلف، از جمله امنیت داده‌ها، شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، متاورس(Metaverse) و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) پیشرفت‌های چشمگیری خواهد داشت. برخی ترندهای احتمالی که سال آینده با آن روبه رو خواهیم بود عبارتند از :

  1. توسعه Web3: وب۳ نسل بعدی اینترنت است که بر اساس فناوری‌های بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال ساخته شده است.  این دو فناوری انرژی زیادی مصرف می‌کنند که انتظار می‌رود ابتکارات سبز Web3 در سال ۲۰۲۴، به طور گسترده‌تری مورد پذیرش قرار گیرد و تأثیر زیادی بر زندگی روزمره مردم داشته باشد.
  2. شبکه‌های اجتماعی Web3 : وب۳ فناوری زیربنایی شبکه‌های اجتماعی بلاک‌چین است و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۴، به رشد خود ادامه دهد. این فناوری، کاربردهای مختلفی در حوزه‌های مختلف از جمله مالی، تجارت، دولت و غیره دارد.
  3. افزایش قیمت بیت‌کوین: تصاودفی نیست که با افت قیمت بیت‌کوین بسیاری از پروژه‌های وب۳ شکست می‌خورند چون نقدینگی در بازار کاهش یافته است و تامین مالی صورت نمی‌گیرد. در سال ۲۰۲۴ هاوینگ بیت‌کوین آن هستیم. البته هیچ پیشنهاد خرید خاصی نیست باما اگر این اتفاق بیفتد، به طور اجتناب‌ناپذیری منجر به تزریق تأمین مالی و علاقه‌مندی در Web3 خواهد شد.
  4. دنیای مالی غیرمتمرکز(DeFi):  در DeFi، کاربران می‌توانند بدون نیاز به واسطه‌های سنتی، مانند بانک‌ها و موسسات مالی، با یکدیگر تجارت کرده و وام دهند. این امر باعث می‌شود که DeFi بسیار کارآمدتر و مقرون به صرفه‌تر از سیستم مالی سنتی باشد. در سال‌های اخیر، DeFi به سرعت در حال رشد است و انتظار می‌رود که نقش مهمی در آینده مالی ایفا کند. در سال 2024، DeFi حتی بیشتر از همیشه در دسترس خواهد بود و به طور فزاینده‌ای توسط افراد و شرکت‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
  5. Web3 و متاورس: وب3 و فناوری بلاک چین کاربردهای مختلفی در هویت آنلاین (مانند آواتارها) و ایجاد دارایی‌های دیجیتالی منحصر به فرد از طریق توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) دارد. همچنین می‌تواند برای اداره و مدیریت نهادهای آنلاین، از گروه‌های جامعه تا شرکت‌ها، استفاده شود و به اعضای آن اجازه دهد نمایندگان خود را به صورت دموکراتیک انتخاب کنند و در تصویب قوانین و مقررات رأی دهند. یک پیش‌بینی آسان این است که وب در سال 2024 همچنان به سمت همه‌جانبه شدن تکامل خواهد یافت، اما در عین حال، درک بهتری از آنچه وب3 به ارمغان خواهد آورد نیز به دست خواهیم آورد.
  6. ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC): اینها اساساً ارزهای رمزنگاری شده‌ای هستند که توسط بانک‌های مرکزی صادر می‌شوند. بدیهی است که به دلیل کنترلی که بانک‌های صادرکننده بر آن‌ها دارند، غیرمتمرکز نیستند. و قرار هم نیست غیرمتمرکز شوند! در عوض، CBDCها را می‌توان تلاش‌هایی برای انتقال فناوری مورد استفاده برای مدیریت خدمات مالی به زیرساخت بلاک چین دانست، جایی که می‌تواند به‌طور کارآمدتر و شفاف‌تر مدیریت شود. چین در سال 2024 آزمایش یوان دیجیتال خود را ادامه خواهد داد، و به کشورهایی مانند انگلستان، باهاما، نیجریه و سوئد که طرح‌هایی برای CBDCها را راه‌اندازی کرده‌اند یا در مورد آنها بحث کرده‌اند، خواهد پیوست.

 بسیاری از کلاهبرداران و مجرمان در دنیای ارزهای رمزنگاری شده (cryptocurrency) که پایه و اساس وب3 (Web3) را تشکیل می‌دهند، فعالیت می‌کنند و از این طریق به شهرت و ثروت زیادی دست یافته‌اند. سقوط FTX (یک صرافی ارزهای رمزنگاری شده) و جریمه‌هایی که امسال به بایننس (Binance)، یکی دیگر از صرافی‌های ارزهای رمزنگاری شده، داده شده است، تنها نمونه‌هایی از این فعالیت‌های مجرمانه هستند. اگر روند رشد سریع صنعت ارزهای رمزنگاری شده ادامه یابد، احتمال وقوع کلاهبرداری‌ها و سایر جرایم بیشتر خواهد شد.  بنابراین، اگر قصد دارید در این صنعت فعالیت کنید، باید بسیار مراقب باشید.

⚠️هشدار: تحلیل‌های ارائه شده توسط دیفایر پیشنهاد سرمایه گذاری نیست؛ لذا برای انجام خرید و فروش، حتما شخصا بازار را مورد تحلیل قرار دهید چرا که مسئولیت سود یا ضرر خرید و فروش رمزارزها با خود شماست.

منبع : www.forbes.com

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

سناتور منندز منتقد بیت‌کوین، به دلیل دریافت رشوه طلا محکوم شد

منندز زمانی بیت‌کوین را به عنوان “انتخاب ایده‌آل برای جنایتکاران” مورد انتقاد…

۲۷ تیر ۱۴۰۳

‏FTX و CFTC با تسویه 12.7 میلیارد دلاری به دعوای 19 ماهه پایان دادند

صرافی ورشکسته رمزارز FTX با کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) برای…

۲۷ تیر ۱۴۰۳

صرافی کراکن تایید کرد که ۹ میلیارد دلار بیت‌کوین از Mt. Gox دریافت کرده است

صرافی رمرارز کراکن تایید کرد که وجوهی به ارزش ۹ میلیارد دلار…

۲۶ تیر ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید