صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : با سقوط ارزهای DOGE, PEPE و FLOKI بیش از 20 میلیون دلار لیکوئید شد

با سقوط ارزهای DOGE, PEPE و FLOKI بیش از 20 میلیون دلار لیکوئید شد

در ۲۴ ساعت گذشته، سه ارز دیجیتالِ میم‌دار یعنی دوج‌کوین (DOGE)، ویف‌هت (WIF) و پپه (PEPE) شاهد کاهش قیمت بودند. این کاهش قیمت منجر به لیکویید شدن قابل توجهی در موقعیت‌های لانگ (Long) در بازارهای آتی (Futures) آن‌ها شد.

لیکویید شدن زمانی در بازار مشتقات (Derivatives) یک دارایی رخ می‌دهد که موقعیت یک معامله‌گر به دلیل عدم وجود وجوه کافی برای حفظ آن، به اجبار بسته شود. لیکویید شدن موقعیت‌های لانگ زمانی اتفاق می‌افتد که ارزش یک دارایی ناگهان کاهش یابد و معامله‌گرانی که دارای موقعیت‌های باز به امید افزایش قیمت هستند، مجبور به خروج از موقعیت‌های خود شوند.

در این مدت کل لیکویید شدن‌های دوج‌کوین به ۱۲.۴۸ میلیون دلار رسید که از این مقدار ۱۲ میلیون دلار مربوط به لیکویید شدن موقعیت‌های لانگ (Long) بوده است. برای پپه، از مجموع ۶ میلیون دلاری که موقعیت‌های آن بسته شد، بیش از ۴ میلیون دلار مربوط به موقعیت‌های لانگ بوده است. ویف‌هت نیز شاهد مجموع ۲.۰۶ میلیون دلار لیکویید شدن بود که ۱.۸ میلیون دلار آن مربوط به لانگ است. ارزهای دیجیتال میم‌دار در معرض خطر کاهش بیشتر قیمت قرار دارند.

کاهش قیمت دوج‌کوین در ۲۴ ساعت گذشته و لیکویید شدن‌های لانگ متعاقب آن، منجر به افزایش قابل توجه معاملات Short (فروش استقراضی) شده است. طبق داده‌های وبسایت کوین‌گلس، نرخ تامین مالی (Funding Rate) دوج‌کوین برای اولین بار از ابتدای سال، مقدار منفی به خود گرفته است. نرخ تامین مالی (Funding Rate) یک مکانیزم است که در قراردادهای آتی دائمی (Perpetual Futures) برای نزدیک نگه داشتن قیمت قرارداد به قیمت لحظه‌ای (Spot Price) استفاده می‌شود.

نرخ تامین مالی یک دارایی زمانی مثبت است که قیمت قرارداد آن از قیمت لحظه‌ای‌اش بالاتر باشد و در این حالت، معامله‌گرانی که دارای موقعیت‌های لانگ (Long) هستند، به معامله‌گرانی که دارایی را Short کرده‌اند، کارمزد پرداخت می‌کنند. از طرف دیگر، زمانی که نرخ تامین مالی منفی است، به این معناست که قیمت قرارداد دارایی پایین‌تر از قیمت لحظه‌ای است و معامله‌گران Short به معامله‌گرانی که موقعیت‌های لانگ دارند، کارمزد پرداخت می‌کنند.

نرخ تامین مالی منفی دوج‌کوین نشان می‌دهد که در بازار مشتقات (Derivatives) آن، تعداد معامله‌گرانی که انتظار کاهش قیمت دارند، بیشتر از تعداد معامله‌گرانی است که این میم‌کوین را با امید فروش با قیمت بالاتر خریداری می‌کنند. میزان کل موقعیت‌های باز در بازار آتی ویف‌هت (WIF) به پایین‌ترین سطح چند ماهه خود رسیده است. در زمان نگارش این خبر، این میزان برابر با ۲۴۹ میلیون دلار است که از ابتدای آوریل با کاهش ۶۰ درصدی مواجه شده است.

کاهش میزان کل موقعیت‌های باز در بازار آتی این میم‌کوین، نشان‌دهنده افزایش تعداد معامله‌گرانی است که از موقعیت‌های خود خارج شده‌اند و موقعیت جدیدی باز نکرده‌اند. در مورد پپه، با وجود روند نزولی مشابه در قیمت، بر اساس داده‌های کوین‌گلس، کل موقعیت‌های باز در بازار آتی این توکن طی ده روز گذشته با افزایش ۷۹ درصدی مواجه شده است. با این حال، نرخ تامین مالی منفی آن نشان می‌دهد که تعداد بیشتری از افراد با بستن موقعیت‌های Short (فروش استقراضی) بر کاهش قیمت این دارایی با مضمون قورباغه، شرط‌بندی می‌کنند.

⚠️هشدار: تحلیل‌های ارائه شده توسط دیفایر پیشنهاد سرمایه‌گذاری نیست؛ لذا برای انجام خرید و فروش، حتما شخصا بازار را مورد تحلیل قرار دهید چرا که مسئولیت سود یا ضرر خرید و فروش رمزارزها با خود شماست.

مهرسا توتونی

پست های مرتبط

مروری بر مهم‌‎ترین رویدادهای رمزارزها در روزهای آینده 

این هفته در بازار ارزهای دیجیتال، رویدادهای مهمی در جریان است که…

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

نوسانات بیت‌کوین زیر قیمت 67هزار دلار ادامه‌دار است

تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال معتقدند که اگر قیمت بیت کوین بتواند از…

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ریزش ۶۲ درصدی Notcoin در کمتر از یک هفته!

رمز ارز Notcoin (NOT) که با حمایت پررنگ تلگرام، غول شبکه‌های اجتماعی،…

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید