صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : کارمزد بالای GBTC، عامل اصلی فرار سرمایه؟

کارمزد بالای GBTC، عامل اصلی فرار سرمایه؟

صندوق قابل معامله بورسی بیت‌کوین Grayscale (GBTC) همچنان شاهد خروج قابل توجه سرمایه است. تنها در روز جمعه، ۱۲ آوریل، بیش از 166 میلیون دلار از این صندوق خارج شده است که شامل بیش از ۲۵۰۰ بیت‌کوین نیز می‌شود. بر اساس داده‌های Farside Investors، خروج سرمایه از GBTC از زمان راه‌اندازی صندوق ETF بیت‌کوین در ژانویه از مرز ۱۶.۲ میلیارد دلار گذشته است. از ابتدای ماه آوریل، میزان خروج روزانه از این صندوق بین ۷۵ تا ۳۰۰ میلیون دلار در نوسان بوده است. از طرف دیگر، ورودی‌های کم‌اهمیت به صندوق‌های قابل معامله بورسی بیت‌کوین، نشان‌دهنده کاهش مشارکت سرمایه‌گذاران است. خروج قابل توجه ۷۶۷ میلیون دلاری از GBTC در این هفته، به جریان خروج کلی از صندوق‌های ETF بیت‌کوین دامن زده است.

با عبور دارایی‌های تحت مدیریت صندوق ETF بیت‌کوین iShares (IBIT) از مرز ۱۵ میلیارد دلار، حامی قدرتمند این صندوق، بلک‌راک، فاصله‌ی خود را با ذخایر بیت‌کوین گری‌اسکیل (GBTC) کم می‌کند. بخش قابل توجهی از خروجی‌های GBTC احتمالا به سمت بلک‌راک سرازیر شده است.

در حالی که مایکل سونن‌شاین، مدیرعامل گری‌اسکیل، در اوایل این هفته با اشاره به احتمال ثبات خروجی‌ها از Grayscale Bitcoin Trust، به خوش‌بینی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران دامن زد، اما داده‌های فعلی، عدم تطابق این خوش‌بینی با واقعیت را نشان می‌دهند.

یکی از دلایل اصلی خروج عظیم سرمایه از GBTC، کارمزد مدیریت بالای این صندوق است. با وجود از دست دادن این وجوه‌ها به رقبا، سونن‌شاین همچنان نسبت به کاهش کارمزد تردید دارد. GBTC با کارمزد مدیریت سالانه ۱.۵ درصد، در مقایسه با میانگین ۰.۳ درصدی رقبای خود، بالاترین کارمزد مدیریت را در میان تمامی صندوق‌های ETF بیت‌کوین ایالات متحده دارد.

مایکل سونن‌شاین، مدیرعامل گری‌اسکیل، اشاره کرد که:

بازارها اغلب در زمان ظهور اولین محصولات مرتبط با دارایی‌های خاص یا موضوعی خاص، مانند Grayscale Bitcoin Trust، هیجان زیادی از خود نشان می‌دهند. با گذشت زمان، این محصولات بالغ‌تر می‌شوند و در نتیجه، با تمرکز سرمایه‌گذاران بر چند محصول خاص، شاهد تثبیت بازار خواهیم بود.

بر اساس داده‌های Farside، خروج سرمایه از GBTC در روز ۱۰ آوریل به ۱۷.۵ میلیون دلار رسید که نسبت به رقم ۱۵۴.۹ میلیون دلار در روز ۹ آوریل، کاهش قابل توجهی را نشان می‌دهد. پیش از این، کمترین میزان خروج در ۲۶ فوریه با ۲۲.۴ میلیون دلار ثبت شده بود. میانگین خروج روزانه از GBTC در چهار ماه گذشته، ۲۵۷.۸ میلیون دلار بوده است.

اخیراً، شرکت ورشکسته‌ی وام‌دهی ارز دیجیتال جنسیس، برای خریداری ۳۲.۰۴۱ بیت‌کوین، اقدام به فروش تقریباً ۳۶ میلیون سهم GBTC کرده است.

مهرسا توتونی

پست های مرتبط

مروری بر مهم‌‎ترین رویدادهای رمزارزها در روزهای آینده 

این هفته در بازار ارزهای دیجیتال، رویدادهای مهمی در جریان است که…

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

نوسانات بیت‌کوین زیر قیمت 67هزار دلار ادامه‌دار است

تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال معتقدند که اگر قیمت بیت کوین بتواند از…

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ریزش ۶۲ درصدی Notcoin در کمتر از یک هفته!

رمز ارز Notcoin (NOT) که با حمایت پررنگ تلگرام، غول شبکه‌های اجتماعی،…

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید