صفحه اصلی > اخبار : کلاهبرداران “روبل دیجیتال روس” را هدف قرار دادند

کلاهبرداران “روبل دیجیتال روس” را هدف قرار دادند

روبل روسیه

طبق گزارش‌ها اخیرا کلاهبرداران در چند منطقه مختلف روسیه روبل دیجیتال را مورد هدف قرار دادند، آن‌ها امیدوارند که شهروندانی را که هنوز به طور کامل با نحوه‌ی عملکرد ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)ها آشنا نیستند فریب دهند. رسانه‌های روسی اعلام کردند که کلاهبرداران ایمیل‌هایی را برای شهروندان ارسال می‌کنند که از آرم‌های تجاری و بانک مرکزی استفاده می کنند. این ایمیل‌ها ادعا می‌کنند که اگر شهروندان پس‌انداز خود را به روبل دیجیتال تبدیل نکنند، همه چیز را از دست خواهند داد.

سایر کلاهبرداران خود را به عنوان مقامات بانک معرفی کرده و ادعا می‌کنند که شهروندانی را برای شرکت در آزمایش روبل دیجیتال انتخاب کرده‌اند. رسانه‌ها می‌گویند که در هر دو مورد، کلاهبرداران سعی کرده‌اند افراد را به سایت‌های فیشینگ هدایت کنند، تا اطلاعات شخصی و مالی حساس را جمع آوری نمایند.

به گفته Vecherniy Vedmosti، به نظر می‌رسد یکی از کلاهبرداری‌ها در منطقه Sverdlovsk، منطقه اطراف شهر یکاترینبورگ، در ناحیه فدرال اورال اتفاق افتاده است.این رسانه نوشت که به ساکنان استان Sverdlovsk “پیام‌های جعلی در مورد انتقال وجوه به فرمت CBDC ارسال می‌شود و برخی درخواست “جمع آوری داده های شخصی” دارند.

همچنین گزارش شده است که کلاهبرداران به مردم منطقه پیام‌های متنی و پیام‌های رسانه‌های اجتماعی ارسال می‌کنند که برخی از آن‌ها به عنوان مقامات مرکز چند منظوره (MFC) ظاهر می‌شوند.

در روسیه، MFC ها مراکز محلی هستند که خدمات دولتی و شهری را به ساکنان ارائه می‌کنند.

رئیس اداره سیاست اطلاعات منطقه بیان کرد:

  هیچ روشی برای انتقال (وجوه فیات رایج) ساکنان به روبل دیجیتال وجود ندارد. بر این اساس، نیازی به بازدید از MFCهای محلی یا درخواست برای تحویل اطلاعات خصوصی نیست.

 

کلاهبرداران روبل دیجیتال، مناطق مختلف روسیه را هدف قرار داده‌اند

به نظر می رسد کلاهبرداری مشابهی در مورمانسک، شهری در شمال غربی روسیه راه اندازی شده است. به گزارش TV21، آلکسی آندریف، معاون شعبه منطقه مورمانسک بانک مرکزی، به مردم این منطقه هشدار داد که مراقب «کلاهبرداران» که از وضعیت سوءاستفاده می‌کنند، باشند.

آندریف گفت:

هیچ ایمیلی در مورد روبل دیجیتال در طول اجرای آزمایشی برای شهروندان ارسال نخواهد شد.

او هشدار داد که ایمیل‌های بانک‌ها، به‌ویژه بانک مرکزی» احتمالاً کلاهبرداری هستند.

و معاون وی اعلام کرد:

هر پیشنهادی برای انجام تراکنش با روبل دیجیتال تقلبی است. کلاهبرداران تلاش می کنند شهروندان را با این ادعا که پس‌انداز خود را از دست خواهند داد بترسانند یا فرصت‌‍های منحصر به فرد جعلی را برای استفاده از روبل‌های دیجیتال در شرایط مساعد ارائه می‌دهند.

آزمایش روبل دیجیتال «دنیای واقعی» در 15 آگوست آغاز شد و 600 شهروند در 11 شهر مجاز به انجام معاملات با این سکه بودند. با این حال نظرسنجی‌ها نشان داده‌اند که به نظر می‌رسد بسیاری از روس‌ها با انتشار این توکن سردرگم شده‌اند. یک نظرسنجی نشان داد که تقریبا یک سوم از شرکت‌کنندگان فکر می‌کردند که CBDC نوعی کلاهبرداری است!

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

آغاز معاملات ETFهای اسپات بیت کوین و اتریوم در هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ در اقدامی مهم، معاملات ETFهای اسپات بیت‌کوین و اتریوم را از…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

هشدار! مراقب صرافی جایگزین بینگ‌اکس باشید!

اخبار فوری حاکی از آن است که صرافی بینگ‌اکس پس از جلب…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

بیت‌کوین در آستانه‌ی 70 هزار دلار

بیت‌کوین با عبور از میانگین متحرک ساده‌ی ۱۰۰ ساعته و معامله بالای…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید