صفحه اصلی > اخبار و اخبار داخلی : ریال دیجیتال از تیر ماه در جزیره کیش عملیاتی می‌شود

ریال دیجیتال از تیر ماه در جزیره کیش عملیاتی می‌شود

ریال به شکل الکترونیکی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با رونمایی از “ریال دیجیتال”، فصل جدیدی در تاریخ نظام پرداخت کشور گشوده و گامی نوین در راستای توسعه اقتصاد دیجیتال برداشت. ریال دیجیتال، مشابه اسکناس، تعهدی الکترونیکی از سوی بانک مرکزی است که برای انجام پرداخت‌های عمومی قابل استفاده خواهد بود.

مزایای متعدد ریال دیجیتال

استفاده از ریال دیجیتال مزایای متعددی را برای کاربران و اقتصاد کشور به همراه دارد. سرعت و سهولت در انجام تراکنش‌ها، امنیت بالا به واسطه به‌کارگیری فناوری‌های نوین، کاهش هزینه‌های مبادلات، دسترسی آسان برای تمامی افراد و پشتیبانی از کسب و کارهای نوین، تنها بخشی از این مزایا هستند.

علاوه بر این، ریال دیجیتال بستری مناسب برای توسعه مدل‌های نوین کسب و کار، به خصوص در حوزه تجارت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال فراهم می‌کند و زمینه‌ساز تحولات چشمگیری در این حوزه خواهد شد.

اهداف راه‌اندازی ریال دیجیتال

راه‌اندازی ریال دیجیتال در راستای اهداف متعددی از جمله بسترسازی توسعه اقتصاد دیجیتال، افزایش تاب‌آوری و پایداری در زیرساخت‌های پرداخت کشور، بازآفرینی نقش اسکناس به شکل الکترونیکی در پرداخت‌های خرد، بهبود کارآیی و توسعه ابزارهای پرداخت نوین و مدیریت مخاطرات ناشی از رواج پول‌های خصوصی صورت گرفته است.

مراحل راه‌اندازی و چشم‌انداز آینده

در حال حاضر، فاز آزمایشی محدود ریال دیجیتال از تیرماه ۱۴۰۳ با مشارکت بانک‌های ملت و تجارت در جزیره کیش آغاز شده است. در مراحل بعدی، استفاده از این ابزار نوین به تدریج به سایر نقاط کشور گسترش یافته و امکان استفاده از آن برای طیف وسیع‌تری از خدمات فراهم خواهد شد.

با دارا بودن قابلیت تبدیل شدن به “پول برنامه‌پذیر”، ریال دیجیتال پتانسیل دگرگونی نظام پرداخت و خلق مدل‌های نوین کسب و کار را دارد. بانک مرکزی در نظر دارد با همکاری سایر بخش‌ها، از این ابزار نوین برای ارتقای سطح رفاه و تسهیل مبادلات مالی در کشور استفاده کند.

 

محمدمهدی کشاورز

پست های مرتبط

سناتور منندز منتقد بیت‌کوین، به دلیل دریافت رشوه طلا محکوم شد

منندز زمانی بیت‌کوین را به عنوان “انتخاب ایده‌آل برای جنایتکاران” مورد انتقاد…

۲۷ تیر ۱۴۰۳

‏FTX و CFTC با تسویه 12.7 میلیارد دلاری به دعوای 19 ماهه پایان دادند

صرافی ورشکسته رمزارز FTX با کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) برای…

۲۷ تیر ۱۴۰۳

صرافی کراکن تایید کرد که ۹ میلیارد دلار بیت‌کوین از Mt. Gox دریافت کرده است

صرافی رمرارز کراکن تایید کرد که وجوهی به ارزش ۹ میلیارد دلار…

۲۶ تیر ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید