صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : سالیدوس لبز (Solidus Labs):صرافی‌های غیرمتمرکز بستر مناسب پولشویی هستند

سالیدوس لبز (Solidus Labs):صرافی‌های غیرمتمرکز بستر مناسب پولشویی هستند

پولشویی صرافی های غیرمتمرکز

شرکت سالیدوس لبز (Solidus Labs) به عنوان ارائه‌دهنده خدمات مراقبت از بازار رمز ارزها ادعا می‌کند: افرادی که توکن‌ها را عرضه و ارائه می‌کنند بیش از ۲ میلیارد دلار ارز رمزنگاری شده را از سال ۲۰۲۰ در صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم معامله کرده‌اند و بیش از ۲۰ هزار توکن در سه سال گذشته از طریق پول‌شویی در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) دستکاری شده‌اند. Solidus در قسمت دوم گزارش دست‌کاری بازار رمز ارز سال ۲۰۲۳ که در ۱۲ سپتامبر منتشر شد عنوان کرد در میان۳۰ هزار استخر نقدینگی DEX مبتنی بر اتریوم تقریباً 70٪  آن‌ها از سپتامبر ۲۰۲۰ پول‌شویی کرده‌اند که حدود 2 میلیارد دلار است.

اخبار مرتبط: توییتر(X) همچنان برای کلاهبرداران رمزارز پر رونق است

پول‌شویی نوعی دستکاری بازار است که در آن یک نهاد دارایی مشخصی را خرید و فروش می‌کند و به این ترتیب توهم فعالیت بازار را ایجاد می‌کند. قسمت دوم این گزارش اشاره می‌کند که از سپتامبر ۲۰۲۰حدودا 2میلیارد دلار در DEX‌ها پول‌شویی رخ داده است که این امر روی بیش از ۲۰،۰۰۰ توکن تأثیر گذاشته است!

طبق گفته Solidus هر چند پول‌شویی در تجارت سنتی ایجاد شده است اما افراد متخلف در بازار رمز ارزها برای انجام این کار ابزارهای آسان‌تری دارند.

در کریپتو نقدینگی در انواع صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم شده که در نتیجه بازارهای کوچک‌تری ایجاد می‌شود که دستکاری آن‌ها آسان‌تر است. از طرفی دیگر به دلیل ماهیت بدون مرز DeFi هیچ قانون نظارتی مشخصی وجود ندارد و هیچ‌‌کس مسئولیت تشخیص و پیشگیری از بروز پول‌شویی در یک زنجیره را عهده‌دار نیست.

Asaf Meir بنیان‌گذار و مدیر عامل Solidus در بیانیه‌ای گفت: دردوره‌ای که نظارت قانونی و پذیرش نهادها بیشتر شده‌اند دستکاری بازار همچنان یک چالش مهم در صنعت کریپتو است. پول‌شویی‌هایی که ما در اینجا کشف کرده‌ایم نشانه آشکاری از دستکاری بازار است و باید از آن‌ها جلوگیری شوند تا رمز ارزها  و DeFi رشد کنند.

Solidus توضیح داد که پول‌شویی‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف انجام می‌شود از جمله افرادی که توکن‌ها را عرضه می‌کنند و به دنبال یک فرصت آسان برای ربودن دارایی‌ها هستند تا سفته‌بازانی که تلاش می‌کنند یک برای یک بازی ایردراپ توکن ارائه دهند حتی صرافی‌ها و بازارهایی که ظاهرا حجم معاملات بالاتری را گزارش می‌دهند تا سرمایه‌گذاران بیشتری جذب نمایند.

اخبار مرتبط: صرافی کوینکس هک شد

در سال ۲۰۲۲یک مطالعه ملّي بورو اف اكونوميك ريسرچ (National Bureau of Economic Research) نشان داد که بیش از ۷۰% حجم مبادلات غیرقانونی مربوط به پول‌شویی بوده است.  به گفته محققان انگیزه‌های کوتاه‌مدتی برای پول‌شویی وجود دارد و معاملات جعلی پیشنهادی اغلب بر رتبه‌بندی صرافی‌ها در وب‌سایت‌های داده و آمار مانند CoinMarketCap و CoinGecko تأثیرگذارند و علاوه بر این تراکنش‌های جعلی نیز در کوتاه‌مدت بر قیمت‌های کریپتو در صرافی‌ها موثر هستند.

اخبار مرتبط: هکر جوان آمریکایی به پرداخت ۵.۲ میلیون دلار بیت‌کوین محکوم شد

منبع: cointelegraph.com

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

صرافی کراکن تایید کرد که ۹ میلیارد دلار بیت‌کوین از Mt. Gox دریافت کرده است

صرافی رمرارز کراکن تایید کرد که وجوهی به ارزش ۹ میلیارد دلار…

۲۶ تیر ۱۴۰۳

فروش ۹ میلیارد دلاری بیت‌کوین توسط Mt. Gox: بیت‌کوین نزولی می‌شود؟

 صرافی Mt. Gox طی سه ساعت بیش از ۱۴۰ هزار بیت‌کوین، به…

۲۶ تیر ۱۴۰۳

لری فینک مدیرعامل بلک‌راک، بیت‌کوین را طلای دیجیتال و پناهی در برابر نگرانی‌های اقتصادی می‌داند

لری فینک مدیرعامل بلک‌راک، بزرگترین شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری در جهان، امروز در…

۲۶ تیر ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید