صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : نگرانی از عدم تأیید ETF اتریوم توسط SEC با وجود صدور ETF بیت‌کوین

نگرانی از عدم تأیید ETF اتریوم توسط SEC با وجود صدور ETF بیت‌کوین

سرمایه‌گذاران در انتظار تصمیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) برای تایید صندوق قابل معامله در بورس اتر (ETF) تا اواخر ماه مه هستند. با وجود راه‌اندازی اولین صندوق‌های ETF مبتنی بر بیت‌کوین در آمریکا توسط شرکت‌هایی مانند ونِک و کوین‌شیرز، این شرکت‌ها نسبت به تأیید درخواست‌های مربوط به ETF اتر توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار اطمینان ندارند.

جان ونِک، مدیرعامل شرکت ونِک، معتقد است که به احتمال زیاد کمیسیون بورس و اوراق بهادار درخواست این شرکت برای راه‌اندازی ETF اتر را رد خواهد کرد.

پاریس – در روز سه‌شنبه، صادرکنندگان صندوق‌های قابل معامله در بورس مبتنی بر بیت‌کوین (Bitcoin ETF) اعلام کردند که به نظر نمی‌رسد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) چنین محصولی را برای اتر (Ethereum)، دیگر ارز دیجیتال محبوب، تایید کند.

این کمیسیون باید تا اواخر ماه مه بررسی خود در مورد یک صندوق ETF اتر را به اتمام برساند. این مهلت پس از آن تعیین شده است که SEC در ماه مارس ضرب‌الاجل اولیه‌ی خود برای تصمیم‌گیری در مورد درخواست ETF اتر را به تعویق انداخت.

شرکت‌هایی از BlackRock گرفته تا Fidelity و VanEck که امسال صندوق‌های ETF مبتنی بر بیت‌کوین راه‌اندازی کرده‌اند، منتظر تایید محصول مشابه برای اتر هستند.

با این حال، برخی از صادرکنندگان اطمینان ندارند که SEC درخواست‌های مربوط به ETF اتر را تایید کند. جان ونِک، مدیرعامل VanEck، در رویداد بلاک‌چین ویک پاریس به آرجون خَرقَپال از شبکه CNBC گفت:

«ما اولین شرکتی بودیم که در آمریکا برای صندوق ETF اتر درخواست دادیم و به همراه [مدیرعامل Ark Invest] کتی وود، احتمالا جزو اولین‌هایی هستیم که در ماه مه رد می‌شویم.»

در حالی که جامعه‌ی رمزارز از زمان تایید اولین صندوق‌های قابل معامله در بورس مبتنی بر بیت‌کوین (Bitcoin ETF) در ژانویه‌ی گذشته، مشتاقانه منتظر تایید ETF اتر (Ethereum) بوده‌اند، اما به نظر می‌رسد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تمایل کمتری به تایید چنین محصول سرمایه‌گذاری داشته باشد.

گری جنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، پیش‌تر تاکید کرده بود که:

«اکثر قریب به اتفاق دارایی‌های دیجیتال، قراردادهای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند و بنابراین مشمول قوانین اوراق بهادار فدرال هستند.» این موضوع، روند تأیید ETF اتر را پیچیده می‌کند.

ژان ماری مونگنی، مدیرعامل CoinShares، روز سه‌شنبه در مصاحبه با CNBC اعلام کرد:

«ما تصمیم کمیسیون در مورد اتر را با دقت بسیار زیادی زیر نظر داریم. CoinShares تا سه ماه قبل از تایید ETF بیت‌کوین، وارد این رقابت نشده بود و توانستیم در لحظات آخر خودمان را واجد شرایط کنیم.»

وی همچنین در مورد احتمال کسب چنین تاییدی در کوتاه مدت، ابراز بدبینی کرد.

شرکت CoinShares یکی از شرکت‌های در حال رقابت برای دریافت مجوز ETF اتر در آمریکا نیست. مونگنی خاطرن نشان کرد:

«من فکر نمی‌کنم تا پایان سال جاری، هیچ موردی تایید شود.»

این گفته نشان می‌دهد که کسب تایید کمیسیون بورس و اوراق بهادار برای اثبات سهام (proof of stake) – پروتکلی خاص در بلاک‌چین – ممکن است دشوار باشد.

بیت‌کوین از پروتکل دیگری به نام اثبات کار (proof of work) پشتیبانی می‌شود که در آن، ماینرهای داوطلب تراکنش‌ها را تایید و توکن‌های جدید ایجاد می‌کنند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از نظر قوانین اوراق بهادار، با اثبات کار مشکلی نداشته است.

مهرسا توتونی

پست های مرتبط

پیش بینی استاندارد چارترد: بیت‌کوین امسال به ۱۵۰ هزار دلار خواهد رسید

با صعود بیت‌کوین (BTC) از قله قبلی اش در مرز ۶۹ هزار…

۳ خرداد ۱۴۰۳

در پی احتمال تایید ETH اتریوم، قیمت میم‌‌کوین‌‌های این شبکه سر به فلک کشیدند!

قیمت میم‌کوین‌های اتریوم طی ۲۴ ساعت گذشته جهش قابل توجهی را تجربه…

۳ خرداد ۱۴۰۳

تتر ۱ میلیارد دلار دیگر USDT چاپ کرد: تاثیرات آن چه خواهد بود؟

تتر، بزرگترین ناشر استیبل‌کوین جهان، با چاپ یک میلیارد دلار دیگر توکن…

۳ خرداد ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید