صفحه اصلی > اخبار : کاهش همبستگی بیت‌‌کوین با شاخص S&P 500

کاهش همبستگی بیت‌‌کوین با شاخص S&P 500

واگرایی شاخص S&P 500با کریپتو

آیا زمان آن رسیده تا شاهد واگرایی بین دو بازار متفاوتی باشیم که در گذشته وابستگی شدیدی به هم داشتند؟ آیا وابستگی BTCUSD با بازار سهام به پایان رسیده است؟

در تمام سال 2020 بین بازار سهام و ارزهای دیجیتال همبستگی قابل توجه‌ای بود. در آن زمان حباب بازار سهام در حال سرازیر شدن به بیت کوین و آلت کوین‌ها بود. این دو بازار قبلاً مطابق ضریب همبستگی بین S&P 500 و BTCUSD وابستگی شدیدی داشتند،  این رابطه در سراسر بازار نزولی نسبتاًقابل مشاهده بود. به دلیل سقوط FTX در ماه نوامبر، بازار سهام نسبت به ارزهای دیجیتال به پایین‌ترین سطح خود رسید. هرچند در مقایسه با  بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال که بازاری نوظهور است بازار سهام همچنان قدرتمندتر است اما در حال حاضر بازار سهام هم فاصله قابل توجهی با بالاترین رکوردهای خود در سال 2021 دارد. از آن زمان،بازار سهام بازگشتی خیره کننده‌ای داشته است، اما به طور کلی وابستگی نوسان ارزهای دیجیتال نسبت به این شاخص خاموش شده است و به نظر می‌رسد وابستگی بین بازار رمز ارزها و شاخص‌های این بازار در صورت عدم تعادل بیشتر، در ماه‌های آینده در خطر شکسته شدن است.

ضریب همبستگی نه تنها قدرت، بلکه جهت رابطه بین هر دو بازار را اندازه گیری می کند و جهت در حال حاضر به سمت پایین است. این نشان می‌دهد که همبستگی به تضعیف ادامه خواهد داد مگر اینکه این رابطه مسیر خود را معکوس کند.

شکست-وابستگی-شاخص-Nvidia.webp

وابستگی بیت کوین پس از 8 سال رابطه با انویدیا (Nvidia) شکسته شد.

یکی از نشانه‌های اولیه احتمالی مبنی بر اینکه روند صعودی ضریب همبستگی بین S&P 500 و BTCUSD ممکن است شکسته شود این است که همان ابزار و همبستگی قوی بین بیت کوین و انویدیا (Nvidia) از آن زمان شروع به سقوط کرده است. سری قبلی از سقف‌های بالاتر و پایین‌ترین سطح ، برای بار اول پایین‌ترین سطح خود را ملاقات کرد. اگر در مرحله بعدی ضریب همبستگی  پایین‌تر باشد این موضوع می‌تواند می‌تواند پایان هر گونه همبستگی بین بازارهای رمزنگاری و سنتی باشد.

این اتفاق بدی نیست، زیرا در گذشته، بیت کوین به عنوان یک طبقه دارایی جایگزین هیچ ارتباطی با بازار سهام نداشت. مدیران پورتفولیو اغلب به دنبال تنوع بخشیدن به دارایی‌های خود هستند که همبستگی منفی با سهام دارند. اگر ضریب همبستگی به آنجا برود، دارایی می‌تواند به دلایل مختلف جالب شود.

شوک افزایش قیمت بعد از کووید باعث شد که بسیاری از دارایی‌های نامرتبط به طور ناگهانی همبستگی تنگاتنگی پیدا کنند و این رابطه اکنون ممکن است در حال محو شدن باشد. بیت کوین در عوض یک همبستگی فزاینده قوی با طلا نشان می دهد، که در نهایت می تواند نوید خوبی برای ارزهای دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار باشد.

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

بازگشت بیت‌کوین به بالای ۶۶ هزار دلار همزمان با ورود ۴۲۰ میلیون دلاری به ETFها

بازگشت سرمایه به ETFهای بیت‌کوین و عبور قیمت از ۶۶ هزار دلار…

۲۷ تیر ۱۴۰۳

سناتور منندز منتقد بیت‌کوین، به دلیل دریافت رشوه طلا محکوم شد

منندز زمانی بیت‌کوین را به عنوان “انتخاب ایده‌آل برای جنایتکاران” مورد انتقاد…

۲۷ تیر ۱۴۰۳

‏FTX و CFTC با تسویه 12.7 میلیارد دلاری به دعوای 19 ماهه پایان دادند

صرافی ورشکسته رمزارز FTX با کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) برای…

۲۷ تیر ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید