صفحه اصلی > آموزش و پروژه‌های NFT : ۱۷ میم که به عنوان ان‌اف‌تی فروخته شدند

۱۷ میم که به عنوان ان‌اف‌تی فروخته شدند

در طول دهه گذشته، الگوهای رفتاری در تمام جنبه‌های فرهنگی گسترش یافته‌ است. آنها جدیدترین حرکات را دیکته می‌کنند، به ما اجازه می‌دهند افکار و احساسات پیچیده را به سرعت به اشتراک بگذاریم و حتی مشاغل جدیدی را از بین آن‌ها راه‌اندازی کنیم. از این نظر، میم‌ها به بخشی اساسی در زندگی انسان‌ها تبدیل شده‌اند. بسیاری از آنها در طول سال‌ها، اقتباس و بازسازی می‌شوند و در خرده فرهنگ‌های مختلف معنای خاصی پیدا می‌کنند. سایر میم‌ها اساساً در طول زمان بدون تغییر باقی می‌مانند و به موقعیت افسانه‌ای دست می‌یابند، مانند میم معروف «چارلی انگشت من را گاز گرفت». 

به لطف توکن‌های غیرقابل تعویض یا همان ان‌اف‌تی‌ها، میم‌ها اخیراً به چیزی تبدیل شده‌اند که هیچ‌کس واقعاً انتظارش را نداشت: دارایی‌هایی که هر کسی می‌تواند مالک آن باشد. از آنجایی که ان‌اف‌تی‌ها می‌توانند متشکل از هرچیزی باشند، مانند یک قطعه هنر دیجیتال، یک آهنگ، یک شعر، یک کارت یا حتی یک سند دیجیتال برای یک خانه، جای تعجب نیست که میم‌ها به طور اجتناب‌ناپذیری به عنوان ان‌اف‌تی به دنیای بلاک‌چین راه پیدا کرده‌باشند. همچنین تعجب‌آور نیست که بسیاری از سازندگان میم‌ها ترجیح داده‌اند آثار خود را به عنوان ان‌اف‌تی بفروشند، زیرا این کار به آنها اجازه می‌دهد تا در ازای کار خود، دستمزد خوبی دریافت کنند.

بنابراین، بیایید لحظه‌ای برای ادای احترام به سازندگان میم‌های نمادین که با فروش ایده اصلی خود و همچنین ساختن بخشی دلنشین از دوران کودکی‌ما، لطف بزرگی در برابر اوقات‌فراغت ما انجام دادند، کمی به میم‌های معروف این اشخاص بپردازیم. در اینجا، ما یک لیست از تمام فروش‌های عمده میم‌های ان‌اف‌تی محبوب دنیا تا به امروز ایجاد کرده‌ایم. اگر موردی را از دست دادیم حتماً به ما اطلاع دهید.

۱. ان‌اف‌تی Nyan Cat. قیمت: ۵۸۷۰۰۰ دلار 

در فوریه ۲۰۲۱، کریس‌تورس انبوهی از میم‌های ان‌اف‌تی خود رونمایی کرد. او خالق شخصیت Nyan Cat است و اولین خالق میم بود که کار خود را به عنوان عرضه این آثار به صورت ان‌اف‌تی آغاز کرد. در یک روز سرد زمستانی، او گربه پاپ تارت رنگین کمانی خود را به قیمتی نزدیک به ۶۰۰۰۰۰ دلار به حراج گذاشت و تاریخ‌ساز شد.

تورس به درستی پیش‌بینی کرد که این میم شروع دوره‌ای جدید برای فروش میم‌ها به‌صورت ان‌اف‌تی خواهدبود. در زمان فروش، او در توییتر اعلام کرد که این رویداد “دروازه های سیل را به روی آینده اقتصاد میم در جهان کریپتو باز کرده است.” تورس همچنین ان‌اف‌تی‌ها را ستایش کرد و ادعا کرد که این آن‌ها این امکان را برای هنرمندانی مانند او فراهم می‌کنند تا در نهایت به رسمیت بیشتری شناخته شوند.

۲. ان‌اف‌تی Trollface. قیمت: ۶۹۰۰۰ دلار

Trollface یکی از اولین تصاویری بود که در اوایل دهه ۲۰۰۰ به طور گسترده پذیرفته‌ و درک شد و به‌عنوان یک میم منتشر شد. کارلوس‌رامیرز این تصویر را در مایکروسافت پینت در ۱۹ سپتامبر ۲۰۰۸ ترسیم کرد. این تصویر نمادین برای اولین‌بار در ۴chan و دیگر سایت‌های انجمن مورد توجه قرار گرفت و همینطور، قبل از ظهور رسانه‌های اجتماعی.

زمانی که این میم منتشر شد، به نظر می‌رسید که می‌خواهد برای همیشه بر امواج اینترنت در آزادی حرکت کند. با این حال، رامیرز ادعای خود را در مورد IP اصلی (مالکیت معنوی) حفظ کرد. در نتیجه، او توانست از طریق ان‌اف‌تی کردن این اثر، از آن سود ببرد. البته، این تصویر هنوز در سراسر اینترنت یافت می‌شود، اما مالک جدید اکنون حقوق IP را دارد.

۳. ان‌اف‌تی Bad Luck Brian. قیمت:‌ ۳۷۰۰۰ دلار

در پی هیجان Nyan Cat، ایان‌دیویس و کایل‌کریون تصمیم گرفتند قدرت خود را در صنعت ان‌اف‌تی امتحان کنند و Bad Luck Brian را به عنوان ان‌اف‌تی مزایده کردند. این تصویر، از دوران باشکوه میم با مضمون «متن بالا، متن پایین» است و یک عکس واقعی از کایل‌کریون است و تا به امروز، بیش از یک‌دهه است که از طریق اینترنت منتقل شده.

۴. ان‌اف‌تی Grumpy Cat. قیمت: ۷۵۰۰۰ دلار

Grumpy Cat احتمالاً سزاوار ستایش بهترین میم در این لیست است. در زندگی واقعی، نام این بچه گربه تاردار سس بود. او با صاحبش، تاباتا‌بوندسن، در آریزونا زندگی می‌کرد. این گربه پس از ارسال تصویری توسط بوندسن در پلتفرم ردیت ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۱۲، محبوبیت گسترده‌ای به دست آورد و نه تنها در این محبوبیت را در گذر زمان حفظ کرد، بلکه به یک برند کامل تبدیل شد.

این گربه در نهایت تبدیل به نماد رسمی گربه‌ها شد و همچنین در یک فیلم کریسمس به نام “بدترین کریسمس گربه بد اخلاق تاکنون” نمایش داده‌شد و کتاب او در فهرست پرفروش‌های نیویورک تایمز در رتبه هفتم قرار گرفت. با آن چهره فوق‌العاده این گربه، جای تعجب نیست که این گربه بدخلق، سال‌ها پس از انتشار اولیه تصویر در Reddit، هنوز هم به اشتراک گذاشته می‌شود. متأسفانه، Grumpy Cat در ماه مه ۲۰۱۹ درگذشت. با این حال، او به زندگی خود در اینترنت و همچنین در بلاک‌چین به عنوان یک ان‌اف‌تی ادامه می‌دهد.

۵. ان‌اف‌تی Keyboard Cat. قیمت: ۳۳۵۰۰ دلار

Keyboard Cat در سال ۱۹۸۴ توسط چارلی‌اشمیت در Betacam فیلمبرداری شد. این گربه که نام اصلی آن فاتسو بود، در سال ۱۹۸۷ درگذشت و تا دهه‌ها پس از مرگش، او تبدیل به یک میم نشد. این ویدئو برای اولین‌بار توسط اشمیت، تقریبا بیست‌سال بعد در سال ۲۰۰۷ در یوتیوب منتشر شد.

با این حال، ویدیو این گربه، بیشتر ناشناخته باقی ماند تا اینکه برد‌‌اوفارل در سال ۲۰۰۹ آن را به انتهای یک ویدیوی blooper اضافه کرد، زمانی که این میم شروع به کار کرد و به محبوبیت تبدیل شد. ویدیو Keyboard Cat آنقدر تأثیرگذار بود که الهام‌بخش تبلیغات مجله کاور روز سبز شد و در سال ۲۰۱۴ به‌عنوان مجری نیمه‌وقت برنامه تلویزیونی «توله سگ» ظاهر شد.

۶. ان‌اف‌تی Scumbag Steve. قیمت: ۳۰۲۰۰ دلار

میم Scumbag Steve، بلیک‌بوستون ۱۶ ساله را به تصویر می‌کشد. این تصویر توسط مادر بوستون، سوزان‌بوستون، در سال ۲۰۰۶ گرفته شد. سپس در پلتفرم مای اسپیس آپلود شد. جایی که توانست به یک میم تبدیل شود.

این شهرت تا حدودی بر بوستون تاثیرگذار بود. او می‌گفت کاربران اینترنت نام واقعی، شماره تلفن، پروفایل فیس‌بوک و سایر مشخصات شخصی او را ردیابی کرده و پیام‌های آزاردهنده برای او ارسال می‌کنند. با این حال، نقاط مثبتی نیز وجود دارد، زیرا بوستون تصویر را به عنوان ان‌اف‌تی در اوایل سال ۲۰۲۱ ساخته و فروخت و در زمان فروش تمامی دارایی او به بیش از ۵۴۰۰۰ دلار رسید.

۷. ان‌اف‌تی Creepy Chan. قیمت: ۸۰۰۰۰ دلار

Creepy Chan شخصیتی است که توسط آلیسون‌هاروارد هنرمند ساکن لس آنجلس خلق شده است. هاروارد پس از به اشتراک گذاشتن عکس های خود در ۴Chan در سال ۲۰۰۵، به سرعت تبدیل به یک میم شد. در نهایت، این امر منجر به تبدیل شدن او به یک الگوی E-girl شد و در سال ۲۰۰۹ به عنوان یک شرکت‌کننده در برنامه‌تلویزیونی واقعیت‌بخش آمریکایی برتر حضور پیدا کرد.

۸. ان‌اف‌تی Overly Attached Girlfriend. قیمت: ۴۰۱۰۰۰ دلار

نزدیک به ده سال است که شخصیت دوست‌دختر بیش‌از‌حد دلبسته، یعنی لاینا‌موریس، خنده‌ها و بازدیدها را در سراسر جهان برانگیخته است. موریس این ویدیو را برای ارسال به مسابقه‌ای که جاستین بیبر برگزار کرد، ایجاد کرد که در آن از طرفداران می‌خواست که همتای «دوست دختر» برای آهنگ او «دوست پسر» ایجاد کنند. این میم پس از آپلود در یوتیوب، در Reddit ارسال شد و محبوبیت بسیاری پیدا کرد.

این اتفاق، به شروع کار موریس به عنوان یک یوتیوبر کمک کرد. تا جایی که او تا به الان، بیش از 1.2 میلیون سابسکرایبر دارد. با این حال، در جولای ۲۰۱۹، موریس بازنشستگی خود را از YouTube اعلام کرد. در این اطلاعیه، او مسائل مربوط به افسردگی و اضطراب را به عنوان عوامل اصلی تصمیم‌گیری خود، ذکر کرد. در سال ۲۰۲۱، این اثر، یکی از اولین میم‌های یوتیوب بود که به عنوان ان‌اف‌تی فروخته شد.

۹. ان‌اف‌تی Success Kid. قیمت: ۳۲۰۰۰ دلار

جدا از چهره بامزه این پسر، Success Kid بدون شک یکی از محبوب‌ترین میم‌های اوایل دهه ۲۰۰۰ بود. این میم محبوب که از تلاش‌های لین‌گرینر برای گرفتن عکسی شاد از پسر ۱۱ ماهه‌اش، سام بود، یکی دیگر از پیشتازان دوره میم به حساب می‌آید.

۱۰. ان‌اف‌تی Leave Britney Alone. قیمت: ۱۸۶۰۰ دلار

Leave Britney Alone یکی از اولین ویدیوهای وایرالی بود که توجه جریان اصلی و پوشش خبری بسیاری را به خود جلب کرد. برخی حتی آن را به عنوان اولین ویدیوی وایرال‌شده واقعی در یوتیوب می‌دانند. این فیلم اولین‌بار در سپتامبر ۲۰۰۷، توسط کریس‌کراکر در MySpace پست شد. در آن زمان به نظر می‌رسید که بریتنی‌اسپیرز در یک بحران سلامت روانی قرار گرفته و این ویدئو کراکر را نشان می‌داد که به روزنامه‌ها و رسانه‌های اصلی التماس می‌کند که اسپیرز را تنها بگذارند.

در همان‌ روز‌ها، ویدیو به سرعت توسط سایر کاربران در چندین کانال مختلف یوتیوب آپلود شد. این مونولوگ با چشمان اشکبار در کمتر از ۲۴ ساعت بیش از دو میلیون بازدید داشت که در آن زمان رقم خیره‌کننده‌ای بود. کراکر به دلیل ویدیوی منتشرشده خود، تا حد زیادی مورد تمسخر قرار گرفت و در مصاحبه‌ها اظهار داشت که در ملاء عام مورد آزار و اذیت قرار گرفته و تهدیدهای زیادی به مرگ دریافت کرده‌است. در زمان فروش، کراکر اظهار داشت که از فروش ان‌اف‌تی کمی آرامش دریافت کرده، زیرا در نهایت بابت این ویدئو غرامتی گرفته شده‌است.

۱۱. ان‌اف‌تی Disaster Girl. قیمت: ۴۱۷۰۰۰ دلار

همانطور که در مورد بسیاری از میم‌ها به نظر می‌رسد، “Disaster Girl” محصول قرار گرفتن در مکان مناسب در زمان مناسب (یا اشتباه؟) بود. این میم، زوئی راث ۴ ساله را به تصویر می‌کشد که در ژانویه ۲۰۰۵ خانه‌ای در حال سوختن در محله خود را مشاهده می‌کند. این تصویر تا سال‌ها بعد، در سال ۲۰۰۸، به اشتراک گذاشته و در فضای مجازی پخش شد.

۱۲. ان‌اف‌تی Charlie Bit My Finger. قیمت: ۷۶۱۰۰۰ دلار

Charlie Bit My Finger یا «چارلی انگشت مرا گاز گرفت» برای همیشه به عنوان یکی از بهترین ویدیوهای تمام دوران خواهد ماند. این ویدیو در سال ۲۰۰۷ در یوتیوب آپلود شد و هری‌دیویس‌ (سه ساله) و چارلی‌دیویس (یک ساله) را نشان داد. این ویدئو توسط پدر پسرها، هاوارد‌دیویس گرفته شده‌است. او می‌گوید در آن زمان این فیلم را آپلود کرد تا پدربزرگ پسرانش بتواند آن را ببیند. با این حال، در نهایت، نزدیک به ۹۰۰ میلیون نفر آن را مشاهده کردند.

این ویدیو سال گذشته در بلاک‌چین وارد شکل جدیدی شد. طبق گزارش‌ها، درآمد حاصل از فروش این اثر، صرف تحصیلات دانشگاهی این دو برادر شد. با توجه به اینکه فروش این ان‌اف‌تی نزدیک به ۸۰۰۰۰۰ دلار به ارمغان آورد، برادران بیش از حد توانایی پرداخت هزینه کالج خود را دارند. با این حال، حراج خود یک رویداد تلخ بود، زیرا خانواده Davies-Carr ویدیو را از YouTube حذف کردند تا منحصر به فرد بودن و کمیاب بودن این ان‌اف‌تی را تقویت کنند.

۱۳. ان‌اف‌تی Harambe. قیمت: ۸۶۰۰۰ دلار

هارامبه یک گوریل ۱۷‌ساله در دشت‌غربی بود که در باغ‌وحش سینسیناتی زندگی می‌کرد. در ۲۸ مه ۲۰۱۶، مقامات باغ‌وحش هارامبه را پس از اینکه یک پسر بچه سه‌ساله به محوطه گوریل ورلد صعود کرد و توسط هارامبه گرفته و کشیده‌شد، کشتند. این رویداد توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد، زیرا بسیاری از این قتل خشمگین شدند. در نهایت، این رویداد هارامبه را به یک میم تبدیل کرد. قابل ذکر است، این فروش ان‌اف‌تی مربوط به یک تصویر خاص مربوط به میم نیست، بلکه تصویری است که توسط عکاس رسمی هارامبه، جف مک‌کاری، گرفته شده‌است.

۱۴. ان‌اف‌تی Doge. قیمت: ۳۹۹۰۰۰۰ دلار

همه چیز با انتشار عکس سگ نژاد شیبا‌اینو به نام کابوسو شروع شد. صاحب او، آتسوکو‌ساتو، این عکس را در ۱۳ فوریه ۲۰۱۰ گرفت. پس از پست‌شدن در وبلاگ ساتو در کنار سایر تصاویر معروف، این عکس خاص از کابوسو به سرعت در فضای مجازی منتشر شد و اکنون حتی در طراحی ارز دیجیتال Dogecoin تحت حمایت ایلان ماسک است.

ساتو در بیانیه‌ای گفت: “عکس‌ها را گرفتم تا وبلاگم را به روز کنم. من هر روز عکس های زیادی می‌گیرم، بنابراین آن روز چیز عجیبی نبود. کابوسو دوست دارد که از او عکس گرفته‌شود. بنابراین از اینکه دوربین به سمت او گرفته‌شده‌، خوشحال شد.” هنگامی که در سال ۲۰۲۱ این اثر فروخته‌شد، به عنوان گران‌ترین میم ان‌اف‌تی در تمام دوران با درآمد تقریباً ۴ میلیون دلاری رتبه‌بندی شد.

۱۵. ان‌اف‌تی Friendship Ended with MUDASIR. قیمت: ۵۱۰۰۰ دلار

در ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۵، محمد‌آصف‌رضا پس از انتشار تصویری فتوشاپ‌شده که در آن خود، بهترین دوست سابق و همزمان دوست جدیدش را معرفی می‌کرد و در آن دوستان صمیمی سابق خود را محکوم می‌کرد، تبدیل به میم شد. این تصویر در ابتدا توسط Raza از طریق فیس‌بوک ارسال شد و سپس راه خود را تقریباً به هر پلتفرم رسانه اجتماعی دیگر پیدا کرد و واکنش زنجیره‌ای از پست‌های “پایان دوستی” را آغاز کرد. پست اصلی بیش از ۴۷۰۰۰ واکنش، ۵۶۰۰۰ اشتراک‌گذاری و ۲۷۰۰۰ نظر در فیس‌بوک به دست آورد.

۱۶. ان‌اف‌تی Side Eyeing Chloe. قیمت: ۷۴۰۰۰ دلار

در ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۳، کتی‌کلم ویدیویی از واکنش دو دخترش به یک سفر غافلگیرکننده به دیزنی‌لند را آپلود کرد. در این ویدئو، خواهر بزرگتر، لیلی‌کلم، از خوشحالی اشک می‌ریزد. با این حال، واکنش خواهر کوچکترش، کلویی‌کلم، بسیار متفاوت است. کلویی نگاهی بی‌علاقه به مادرش می‌اندازد. این نوع نگاه به سرعت در رسانه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت و هنوز هم به عنوان یکی از تاثیرگذارترین میم‌های دهه ۲۰۱۰ شناخته می‌شود.

۱۷. ان‌اف‌تی Why You Always Lying. قیمت: ۹۳۰۰۰ دلار

در آگوست ۲۰۱۵، نیکلاس‌فریزر، تولیدکننده محتوا، موزیک‌ویدیوی کوتاهی را با تک‌آهنگ “Too Close” از گروه R&B آمریکایی Next فیلمبرداری کرد. این ویدیو پس از آپلود در Vine، Youtube، Twitter و Instagram به سرعت در فضای مجازی منتشر شد. یک تصویر ثابت از ویدیوی فریزر که در حال پوزخند زدن است، به عنوان یک میم در این عرصه شروع به رشد کرد.

منبع: nftnow.com

 

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

روز «پیتزا بیت‌کوین» و اولین تراکنش واقعی «بیت‌کوین» مبارک

تصور کنید که دو پیتزا به قیمت میلیون‌ها دلار می‌خرید. دیوانه‌وار به…

۲ خرداد ۱۴۰۳

طلا، بورس یا بیت‌کوین؟ بهترین سرمایه‌گذاری برای سال 1403 کدام است؟

از جمله مهمترین مسائلی که برای بسیاری از ما مطرح است، انتخاب…

۹ فروردین ۱۴۰۳

بررسی و معرفی بازی بلاک‌چینی پیکسل

همیشه سوال اصلی اکثر گیمرها، این بوده که آیا می‌توان از طریق…

۲۹ اسفند ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید